Kolejny rok z rzędu wolumen podpisanych umów najmu na stołecznym rynku biurowym był rekordowy, a za popytem najemców nie nadążała podaż nowej powierzchni – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. 

W zeszłym roku w Warszawie oddano do użytku 17 obiektów o łączonej powierzchni 162 200 m kw. Całkowity popyt osiągnął natomiast 878 tys. m kwadratowych, czyli był wyższy niż rekordowy rezultat z 2018 r.

Popyt netto, z wyłączeniem odnowionych umów na dotychczas zajmowane powierzchnie, wyniósł 583 tys. m kw. i zdecydowanie przewyższył wolumen nowej podaży.

Wysoki poziom popytu netto skutkował również dalszym spadkiem wskaźnika pustostanów.W rezultacie na koniec roku wskaźnik pustostanów spadł do poziomu najniższego od 2012 r.

Z danych analityków BNP Paribas REP wynika także, że w ciągu 2019 r. podpisano w Warszawie aż 12 umów na powierzchnie biurowe przekraczające 10 tys. m kw. Co więcej, aż cztery z nich zawarto na powierzchnię większą niż 20 tys. m kw.

Tych 12 wspomnianych transakcji najmu odpowiadało za niemal 30% całkowitego popytu.

W lipcu ubiegłego roku zrealizowano także największą transakcję w historii rynku biurowego – mBank sfinalizował umowę, na mocy której zajmie 45,6 tys. m kw., czyli niemal całą powierzchnię biurowca Mennica Legacy Tower.

Czytaj także:

>>> Tutaj buduje się najwięcej drapaczy chmur w Europie – zobacz, jak zmieni się warszawska Wola

>>> Duński gigant energetyki wiatrowej Orsted wynajął biura w kompleksie Varso