{"vars":{{"pageTitle":"Saski Partners: Po zapaści w pierwszej połowie roku polski rynek fuzji i przejęć wychodzi na prostą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["biznes","epidemia","epidemia-koronawirusa","fuzje-i-przejecia","koronawirus","ma","polska","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa","saski-partners"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57881}} }
300Gospodarka.pl

Saski Partners: Po zapaści w pierwszej połowie roku polski rynek fuzji i przejęć wychodzi na prostą

Po zapaści w pierwszym półroczu 2020 polski rynek fuzji i przejęć czeka w najbliższych miesiącach ożywienie, wynika z analiz firmy doradczej Saski Partners.

Według firmy, do wzrostu aktywności na rynku przyczyni się oczekiwany spadek wycen aktywów i fakt, że fundusze private equity zgromadziły znaczne środki na inwestycje.

Z powodu globalnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa liczba transakcji fuzji i przejęć w Polsce spadła w tym roku o niemal połowę.

W pierwszej połowie roku sfinalizowano w Polsce 68 transakcji fuzji i przejęć wobec 129 w tym samym okresie 2019 roku, a ich łączna wartość była mniejsza o 65 proc. i wyniosła 1,4 mld euro, wynika z analizy danych Thomson Reuters i Catalyst. Dla porównania liczba transakcji w Europie Zachodniej spadła w tym okresie o 41 proc. do 6186.

Jak podaje Saski Partners, wśród największych transakcji na polskim rynku, których zamknięcie nastąpiło w tym roku, było m. in. przejęcie grupy energetycznej Energa przez PKN Orlen (660 mln euro), nabycie Polskich ePłatności przez duńską Grupę Nets (405 mln euro) oraz zakup spółki Danwood przez koreański koncern budowlany GS Engineering & Construction (140 mln euro).

„Wielu inwestorów postanowiło przeczekać okres największej niepewności związanej z epidemią, by przekonać się, jak zamrożenie gospodarki wpłynie na funkcjonowanie poszczególnych sektorów oraz wyniki finansowe spółek, a co za tym idzie ich wyceny” – powiedział Dominik Olszewski, partner zarządzający Saski Partners.

„Ponadto, w ostatnich miesiącach banki finansujące transakcje mocno zaostrzyły warunki kredytowe, co w wielu przypadkach opóźnia zamknięcie transakcji” – dodaje.

Eksperci Saski Partners spodziewają się, że wraz ze stabilizacją sytuacji makroekonomicznej, powinna znacznie wzrosnąć aktywność inwestorów zainteresowanych dalszą ekspansją w Polsce. Jednocześnie spowolnienie gospodarcze może ograniczyć oczekiwania cenowe właścicieli przedsiębiorstw i skłonić ich do szybszej sprzedaży.


Czytaj także: Komisja Europejska wszczyna śledztwo w sprawie megafuzji Fiata i PSA