{"vars":{{"pageTitle":"Sejm kontynuuje prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["emilewicz","ksh","sejm"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"14 marca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":4359}} }
300Gospodarka.pl

Sejm kontynuuje prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych

Prosta spółka akcyjna cieszy się poparciem posłów. Sejm będzie kontynuował prace nad nowelą Kodeksu spółek handlowych. Podczas pierwszego czytania projektu nikt nie wnioskował o odrzucenie propozycji przygotowanych przez resort przedsiębiorczości i technologii.

„Prosta spółka akcyjna to nowa forma prawna w Kodeksie spółek handlowych. To rozwiązanie ma pomóc innowatorom” – powiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

„Tym, którzy mają swój wynalazek i wiedzą już, w jaki sposób go komercjalizować – wejście na rynek, pozyskanie kapitału i osiągnięcie sukcesu globalnego. Zgodnie z tym rozwiązaniem mamy nadzieję, że proste będzie nie tylko założenie, prowadzenie, ale także rozwiązanie tej firmy.”

„Zakładamy, że kapitał założycielski, niezbędny do założenia prostej spółki akcyjnej, będzie wynosić, zgodnie z ustawą, 1 zł. Rejestracja odbędzie się w rejestrze elektronicznym w KRS w ciągu 24 godzin. Jeśli chodzi o prowadzenie, to nie będziemy wymagać istnienia dwóch organów – nadzorczego i zarządczego. To będzie mógł być jeden organ, zarząd będzie mógł być jednoosobowy” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje, aby ustawa o PSA weszła w życie na początku 2020 r.

Jeśli interesuje Cię ten temat, polecamy inny niedawno opublikowany tekst, w którym analizujemy czym jest Prosta Spółka Akcyjna, komu służy i czy jej wprowadzenie ma sens.