{"vars":{{"pageTitle":"Totalizator Sportowy obchodzi 65-lecie działalności. Był powołany do odbudowy infrastruktury sportowej po wojnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["jubileusz","kultura","polska","robert-lewandowski","sport","totalizator-sportowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74463}} }
300Gospodarka.pl

Totalizator Sportowy obchodzi 65-lecie działalności. Był powołany do odbudowy infrastruktury sportowej po wojnie

Rok 2021 to rok 65-lecia Totalizatora Sportowego. Jego ambasadorem został piłkarz, Robert Lewandowski. Dziś, w związku z oficjalnym rozpoczęciem obchodów, pod hasłem #WielkieChwile wystartowała kampania promująca jubileusz firmy.

Totalizator Sportowy powstał 17 grudnia 1955 roku decyzją Prezydium Rządu o powołaniu instytucji loteryjnej, której dochód miał być przeznaczany na budowę i remonty obiektów oraz urządzeń sportowych. Finalną działalność spółka rozpoczęła 25 stycznia 1956 roku.

Firma powstała po to, aby gromadzić środki, z których finansowano remonty i budowy obiektów oraz urządzeń sportowych. Z czasem do jej zadań doszło wspieranie kultury narodowej.

Jak dziś chwali się Totalizator Sportowy, przez dziesięciolecia przekazywane do budżetu państwa fundusze pozwoliły na budowę kilku tysięcy stadionów, boisk, basenów, krytych lodowisk, sal gimnastycznych, hal sportowych, torów kajakowych, kortów tenisowych, skoczni czy tras narciarskich.

Od 1994 roku łączna suma tych środków wynosi prawie 13 mld zł. Są one wykorzystywane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, a ich rozdysponowaniem zajmuje się Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

“Celem powołania Totalizatora Sportowego w 1955 roku od początku była odbudowa zniszczonej przez wojnę infrastruktury sportowej w Polsce. Jego udział od 65 lat jest widoczny na tysiącach obiektów w naszym kraju“ – powiedziała Magdalena Kopka-Wojciechowska, członek zarządu Totalizatora Sportowego.


Czytaj również: Gwiazdy angażują się w walkę z koronawirusem. Anna i Robert Lewandowscy przeznaczają milion euro


Teraz Robert Lewandowski – Piłkarz Roku UEFA, FIFA i Global Soccer Awards 2020 – został ambasadorem 65-Totalizatora Sportowego. Sportowiec jest twarzą kampanii wizerunkowej obchodów realizowanej pod hasłem #WielkieChwile.

Funkcjonujący w Polsce system dopłat umożliwia, aby część kwoty przeznaczanej przez graczy na gry i loterie trafiała na fundusze celowe, w tym Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Fundusz Promocji Kultury. Dlatego, jak mówi Totalizator, to klienci Totalizatora Sportowego przyczyniają się do rozwoju społecznego Polski. Dzięki nim możliwa jest rozbudowa infrastruktury sportowej, a także wsparcie wielu inicjatyw kulturalnych.

Deloitte: Totalizator Sportowy odpowiada za niemal 0,2 proc. całego PKB wytworzonego w ciągu ostatnich 15 lat