{"vars":{{"pageTitle":"W 2020 roku w 80 proc. państw wzrośnie liczba upadłości firm - Euler Hermes","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bankructwo","biznes","euler-hermes","firma","przedsiebiorstwa","rentownosc"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"17 stycznia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":36469}} }
300Gospodarka.pl

W 2020 roku w 80 proc. państw wzrośnie liczba upadłości firm – Euler Hermes

Jak wynika z raportu o niewypłacalności firm na świecie autorstwa Euler Hermes (obejmującego 44 kraje), w 2020 roku liczba upadających podmiotów gospodarczych wzrośnie o 6 proc. w ujęciu rocznym.

Największy wkład we wzrost liczby upadłości będzie miała Azja (głównie Chiny oraz Indie), natomiast w Europie Zachodniej wzrost liczby upadłości nastąpi w większości państw.

Ogółem, cztery na pięć krajów wykaże w 2020 roku wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw. W tej niechlubnej statystyce znajdą się jednak wyjątki, jak chociażby Brazylia i Francja.

Zdaniem autorów raportu, powyższa tendencja jest wynikiem połączenia obniżonej od dłuższego czasu dynamiki wzrostu gospodarczego (występującego w szczególności w gospodarkach rozwiniętych) w sektorze przemysłowym, jak również wciąż widocznych skutków sporów handlowych, niepewności politycznej i napięć społecznych.

Zwłaszcza zjawisko niepewności dotyczącej przyszłości ekonomicznej niesie za sobą istotne ryzyko dla przedsiębiorstw.

Jak twierdzi Maxime Lemerle, Szef Działu Analiz Sektorów i Niewypłacalności w Euler Hermes, w celu uniknięcia rosnących strat wynikających z niewypłacalności firm, niezbędne będzie stosowanie prewencyjnych działań w zakresie zarządzania kredytem w transakcjach handlowych.

„Prognozy w zakresie niewypłacalności wymagają (…) ścisłej kontroli sporów handlowych, a także innych rodzajów ryzyka politycznego i związanego z wdrażanymi politykami, ponieważ poziom niepewności gospodarczej utrzyma się na wysokim poziomie w całym 2020 roku” – uważa Lemerle.

Zgodnie z raportem, także w Polsce w bieżącym roku utrzyma się zwiększona liczba upadłości przedsiębiorstw. Zdaniem Maxime Lemerle’a przy słabszym wzroście gospodarczym w Polsce, zaostrzeniu ulegnie najistotniejszy strukturalny problem, jakim jest niska rentowność polskich firm.

A tempo rozwoju gospodarczego ma spowalniać. Jak wynika z prognoz Banku Światowego, szacowane tempo wzrostu PKB Polski w 2020 roku wynosi 3,6 proc. i 3,3 proc. w roku 2021.

>>> Czytaj też: Badanie: Kobiety radzą sobie z długami lepiej od mężczyzn. Winna męska duma