{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa chce zakazać palenia węglem pod koniec 2023 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["mazowsze","paliwa","rafal-trzaskowski","smog","warszawa","wegiel","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":40619}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa chce zakazać palenia węglem pod koniec 2023 roku

Warszawa wprowadzi w przyszłości zakaz spalania węgla i innych paliw stałych w jej obrębie, by chronić jakość powietrza – to jedna z deklaracji Trzeciego Kongresu Czystego Powietrza, który odbył się dziś w Warszawie.

“Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Zgodnie z przewidywaniami, będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku” – powiedział podczas kongresu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarowali ścisłą współpracę w walce ze smogiem polegającą na wymianie informacji oraz podejmowaniu wspólnych działań, by przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza.

“Spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień. Wprowadzenie tak znaczącego zaostrzenia postanowień uchwały musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane. (…) My jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa” – powiedziała Lanc.

W lutym 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.Wstrzymać wyrok i zapobiec wielomilionowym karom finansowych może terminowe wprowadzenie skutecznych programów ochrony powietrza.

Współpraca Warszawy i Mazowsza przy tworzeniu lokalnych programów ochrony powietrza stanowi odpowiedź tych samorządów na oczekiwania UE.

Analizy zlecone przez samorząd Mazowsza wykazały, że zakaz spalania paliw stałych doprowadzi do spadku wszystkich branych pod uwagę zanieczyszczeń. Ponadto liczba osób narażonych na skażenie pyłem spadnie z 1,6 mln do 13 tysięcy.