{"vars":{{"pageTitle":"Wspólne oświadczenie Rady i Komisji Europejskiej o kryptowalutach typu stablecoin","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["kryptowaluty","stablecoin"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":33619}} }
300Gospodarka.pl

Wspólne oświadczenie Rady i Komisji Europejskiej o kryptowalutach typu stablecoin

Rada i Komisja przyjęły następujące oświadczenie:

„1. Dzięki innowacjom technologicznym sektor finansowy może uzyskać wiele korzyści ekonomicznych; promują one bowiem konkurencję i włączenie społeczne pod względem finansowym, poszerzają konsumentom pole wyboru, zwiększają wydajność i zapewniają oszczędności dla instytucji finansowych i całej gospodarki.

2. Kryptowaluty typu stablecoin mogą oferować możliwości w zakresie tanich i szybkich płatności, zwłaszcza płatności transgranicznych. Jednocześnie rozwiązania te wiążą się z wieloaspektowymi wyzwaniami i ryzykami dotyczącymi np. ochrony konsumentów, prywatności, opodatkowania, cyberbezpieczeństwa i odporności operacyjnej, prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, integralności rynku, sprawowania rządów i pewności prawa. Gdy jakaś inicjatywa dotycząca kryptowaluty typu stablecoin ma potencjał osiągnięcia skali globalnej, wspomniane kwestie mogą nabrać jeszcze większego znaczenia, a także mogą pojawić się nowe potencjalne ryzyka dla suwerenności walutowej, polityki monetarnej, bezpieczeństwa i sprawności systemów płatniczych, stabilności finansowej i uczciwej konkurencji.

3. Jak podkreślono w niedawnym sprawozdaniu działającej w ramach G–7 grupy roboczej zajmującej się przedmiotowymi zagadnieniami, globalne projekty i rozwiązania dotyczące kryptowalut typu stablecoin nie powinny rozpocząć funkcjonowania dopóki nie zostaną przedstawione odpowiednie rozwiązania dotyczące wszystkich wspomnianych ryzyk i problematycznych kwestii. Potwierdzamy gotowość do odpowiedniego podjęcia wyzwań związanych z tymi inicjatywami na podstawie wspólnego rozumienia i skoordynowanego podejścia UE. Inicjatywy te nie powinny zaburzać istniejącego porządku finansowego i walutowego ani suwerenności walutowej w Unii Europejskiej.

4. Istnieje potrzeba zapewnienia jasności prawa co do statusu rozwiązań dotyczących kryptowalut typu stablecoin. Niektóre z ostatnich projektów o wymiarze globalnym nie dostarczyły wystarczających informacji na temat tego, jak dokładnie mają zamiar zarządzać ryzykiem i prowadzić swoją działalność. W związku z brakiem odpowiednich informacji bardzo trudno jest wyciągnąć konkretne wnioski dotyczące tego, czy i w jaki sposób istniejące ramy regulacyjne UE mają zastosowanie. Podmioty, które zamierzają emitować kryptowaluty typu stablecoin lub prowadzą w UE inne działania dotyczące takich kryptowalut, powinny niezwłocznie przedstawić odpowiednie i wyczerpujące informacje w celu umożliwienia dokonania właściwej oceny w kontekście mających zastosowanie, istniejących przepisów.

5. Stawianie czoła wyzwaniom związanym z globalnymi kryptowalutami typu stablecoinwymaga skoordynowanej globalnej reakcji. Ryzyka związane z rozwiązaniami dotyczącymi kryptowalut typu stablecoin powinny być objęte jasnymi i proporcjonalnymi ramami regulacyjnymi i nadzorczymi ustanowionymi na solidnej bazie dowodowej, opartymi na ogólnych zasadach i mającymi zastosowanie do wszystkich rozwiązań dotyczących kryptowalut typu stablecoin. Stosownie do globalnej reakcji Rada i Komisja są gotowe do szybkiego podjęcia działań – we współpracy z EBC oraz z krajowymi organami nadzoru i Europejskimi Urzędami Nadzoru. Podejście to powinno obejmować konsultacje i rozwój bazy dowodowej, które stanowiłyby podstawę do potencjalnego opracowania nowych przepisów dotyczących wspólnego podejścia UE w odniesieniu do kryptoaktywów, w tym kryptowalut typustablecoin. Rada i Komisja są zdecydowane, by ustanowić ramy, które pozwolą wykorzystać potencjalne możliwości oferowane przez kryptoaktywa; jednocześnie zdają sobie sprawę z ryzyk, jakie niektóre z nich stwarzają. Rada i Komisja są gotowe podjąć wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia odpowiednich standardów ochrony konsumentów oraz uporządkowanych warunków monetarnych i finansowych. Wszystkie kwestie powinny zostać uwzględnione, w tym te dotyczące środków zapobiegania niemożliwym do opanowania ryzykom spowodowanym przez niektóre globalne kryptowaluty typu stablecoin.

6. W związku z powyższym Rada i Komisja uważają, że dopóki wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze nie zostaną odpowiednio zidentyfikowane i rozwiązane, żadne globalne rozwiązanie dotyczące kryptowalut typu stablecoin nie powinno rozpocząć funkcjonowania.

7. Fakt pojawienia się inicjatyw dotyczących kryptowalut typu stablecoin podkreśla, jak ważna jest nieustanna poprawa rozwiązań dotyczących płatności w celu spełnienia oczekiwań rynku i konsumentów w zakresie wygodnych, szybkich, efektywnych i tanich płatności – zwłaszcza płatności transgranicznych. Choć dokonano już znacznych postępów w ramach europejskich systemów płatniczych, kluczową rolę do odegrania w tym zakresie mają również europejskie podmioty odpowiedzialne za płatności, w tym dostawcy usług płatniczych. Odnotowujemy, że EBC i inne banki centralne oraz właściwe organy krajowe będą dalej zajmować się zachodzącą transformacją cyfrową systemów płatniczych, a zwłaszcza skutkami inicjatyw takich jak kryptowaluty typu stablecoin. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że banki centralne współpracują z innymi odpowiednimi organami przy ocenie kosztów i korzyści związanych z walutami cyfrowymi banków centralnych, jak również współpracują z europejskimi podmiotami odpowiedzialnymi za płatności w odniesieniu do roli sektora prywatnego w spełnianiu oczekiwań w zakresie efektywnych, szybkich i tanich płatności transgranicznych.”

>>>Czytaj też: McAfee: Kurs Bitcoina za trochę ponad rok wyniesie 1 mln dol.