{"vars":{{"pageTitle":"Wzrósł wskaźnik PMI dla Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["pmi"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":32937}} }
300Gospodarka.pl

Wzrósł wskaźnik PMI dla Polski

Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do poziomu 46,7 pkt. wobec 45,6 pkt. w październiku i wobec prognozy 46,6 pkt, wynika z najnowszych wyników badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit.

Główny Wskaźnik, mimo że wzrósł z październikowego poziomu 45,6 do 46,7, zarejestrował drugi najniższy wynik od lipca 2009 i wydłużył obecny okres negatywnych odczytów do 13 miesięcy.

Do wzrostu Indeksu przyczynił się przede wszystkim wolniejszy spadek nowych zamówień, choć wskaźnik dla tej zmiennej odnotował najostrzejszy spadek od ponad dekady.

Negatywne trendy na rynku pracy w sektorze wpisywały się w pesymizm producentów odnośnie najbliższych 12 miesięcy.

Oczekiwania przedsiębiorców względem produkcji w nadchodzącym roku spadły do najniższego poziomu od 2012, tj. od powstania wskaźnika.

PMI to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a wskaźnik poniżej 50,o oznacza pogorszenie koniunktury.

>>>Czytaj też: Przygnębiające dane o PMI: koniunktura w polskim przemyśle „eksploruje dno”