{"vars":{{"pageTitle":"Agencja Rozwoju Przemysłu buduje polską gospodarkę wodorową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["transformacja-energetyczna","wodor"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"5 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":300611}} }
300Gospodarka.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu buduje polską gospodarkę wodorową

W 2020 roku Unia Europejska ogłosiła, że produkowany ze źródeł odnawialnych wodór będzie kluczowy w transformacji energetycznej Europy. Określiła też założenia i strategię dotyczącą wsparcia infrastruktury wodorowej. Na rzecz rozwoju całej gałęzi gospodarki wodorowej w Polsce działa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która wprowadza polski przemysł na tory zielonej, wodorowej energii przyszłości.

Już dziś jesteśmy świadkami wyścigu innowacyjnych metod produkcji, transportu i wykorzystania źródła energii, jakim jest wodór. Polska jako trzeci w Unii Europejskiej i piąty na świecie producent wodoru, może odegrać kluczową rolę w wodorowej zielonej transformacji energetycznej. Posiadamy zaplecze, by wyznaczać kolejne kroki do powstania gałęzi gospodarki wodorowej w naszym kraju i ją z sukcesem rozwijać. Wraz z tworzeniem rozbudowanego systemu, według założeń wyrażonych w „Porozumieniu sektorowym na rzecz wodoru” i rządowej „Strategii wodorowej do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku”, wzmacniać się będzie konkurencyjność i siła polskiego przemysłu. Inwestowanie w innowacje w branży energetycznej, dekarbonizacja i dywersyfikowanie źródeł energii są dziś kluczowe dla rozwoju rodzimej gospodarki, transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz stanowią jedno z kluczowych wyzwań przyszłości na rzecz planety i jej mieszkańców.
Prowadzona w wielu regionach naszego kraju produkcja, magazynowanie i przesyłanie wodoru pochodzącego z OZE będzie oznaczała nie tylko lepszą, zieloną przyszłość dla naszego środowiska naturalnego i możliwość korzystania z konkurencyjnego cenowo źródła energii, lecz także powstanie w Polsce miejsc pracy, wsparcie w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z Covid-19 i zabezpieczenie lepszej przyszłości dla przyszłych pokoleń.
Według danych z 2018 roku produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Na rzecz tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego oraz zielonej transformacji Unia Europejska określiła dla krajów Wspólnoty założenia wyrażone w Europejskim Zielonym Ładzie, porozumieniu paryskim i pakiecie dyrektyw „Fit for 55”. Wyznaczono dla Europy cel, by do 2050 roku państwa UE osiągnęły neutralność klimatyczną. Jednym z filarów realizacji tego zobowiązania jest zdolność do wspierania produkcji i dostaw czystej, przystępnej cenowo i bezpiecznej energii. To właśnie wodór, produkowany ze źródeł odnawialnych może trwale przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w dłuższej perspektywie. Wodór jako paliwo przyszłości zwiększy efektywność energetyczną i dekarbonizację transportu (wodoromobilność), ciepłownictwa oraz wielu dziedzin przemysłu oraz, co ważne, będzie można go transportować i magazynować, by wykorzystać po czasie.
Budowanie gałęzi gospodarki wodorowej wymaga przede wszystkim istotnych nakładów. Ekologiczna i cyfrowa transformacja sieci energetycznych potrzebuje pokaźnych inwestycji publicznych i prywatnych w modernizację oraz rozwój infrastruktury. Odpowiedzią na te potrzeby są działania ARP S.A., która w dolinach i klastrach wodorowych buduje współpracę na styku nauka–biznes –samorządy oraz inwestuje w innowacje, badania i rozwój.
Zgodnie z „Polską Strategią Wodorową do 2030 roku” w Polsce ma powstać co najmniej 5 dolin wodorowych. Agencja Rozwoju Przemysłu zainaugurowała działalność: Mazowieckiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Mazowieckiej oraz Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, a także otworzyła Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych w Kielcach.
Dzięki dolinom wodorowym ARP S.A. wspiera rozwój gospodarki wodorowej oraz produkcji wodoru w Polsce, wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie tego pierwiastka jako paliwa alternatywnego w transporcie, dekarbonizację przemysłu, produkcję wodoru w nowych instalacjach, sprawny, bezpieczny przesył, dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz stworzenie dla niego stabilnego otoczenia regulacyjnego. Pośrednim skutkiem działania dolin wodorowych jest wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, a także rozwój lokalny – regionów oraz województw sąsiadujących z dolinami wodorowymi.

Wielkopolska wodorowa