{"vars":{{"pageTitle":"Biogazownia, jakiej nie widział nikt. Innowacyjny projekt w ramach Europejskiego Zielonego Ładu powstaje w Wielkopolsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["impact","material-partnera"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"25 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":222846}} }
300Gospodarka.pl

Biogazownia, jakiej nie widział nikt. Innowacyjny projekt w ramach Europejskiego Zielonego Ładu powstaje w Wielkopolsce

W Wielkopolsce powstanie innowacyjna biogazownia, która ma szanse stać się przełomem na polskim rynku. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Innowacyjna biogazownia produkująca biometan, powstanie w Brodach w gminie Lwówek. Będzie pierwszą tego typu instalacją w Polsce. Ma cechować się wysoce efektywnym procesem produkcyjnym i brakiem emisji uciążliwych zapachów.

INNOWACYJNA TECHNOLOGIA

Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie i zademonstrowanie działania innowacyjnej technologii wytwarzania biometanu. W wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wykonawców powstaną trzy różne technologie, które następnie będą mogły być implementowane w Polsce. W ramach przedsięwzięcia w 2022 roku powstanie 6 mikroinstalacji biogazowni rolniczych (po dwie instalacje na wykonawcę), które następnie zostaną zweryfikowane w trakcie 6-miesięcznych testów. Najlepsza technologia natomiast w 2023 roku zostanie zademonstrowana jako pełnoskalowa technologia innowacyjnej biogazowni.

Dzięki opracowanej technologii, biogazownia będzie efektywnie przetwarzać zróżnicowane strumienie odpadów organicznych na biogaz. Ten następnie będzie uszlachetniany do biometanu, który będzie mógł zostać wprowadzony do sieci dystrybucyjnej gazowej lub wykorzystany na cele transportowe np. jako paliwo dla silników gazowych, do tankowania autobusów czy źródło “zielonego” wodoru. Istotnym wymogiem stawianym w przedsięwzięciu jest uniwersalność substratowa biogazowni, a więc wspomniana powyżej możliwość przetwarzania w procesie technologicznym szerokiego wachlarza substratów – odpadów i produktów ubocznych z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, na których skupiamy się w przedsięwzięciu, przy zachowaniu stabilnej produkcji biometanu.

Ponadto, odpady wykorzystane w procesie technologicznym instalacji zostaną przekształcone w masę pofermentacyjną, która następnie będzie służyła jako nawóz organiczny lub polepszacz gleby dla rolnictwa i ogrodnictwa. Takie zawrócenie biogenów z powrotem do środowiska wpisuje się bezpośrednio w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.

Co równie istotne, innowacyjna biogazownia nie będzie emitowała odorów uciążliwych dla otoczenia, będzie też samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu.

PRZEŁOM W BRANŻY

Wszystko wskazuje na to, że technologia innowacyjnej biogazowni będzie stanowić przełom na polskim rynku biogazu i biometanu – podaje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Projekt spowoduje stymulację całej branży, ponieważ kolejni oferenci będą musieli się odnosić do uzyskanych w nim parametrów, które mogą stać się rynkowym wzorem i punktem odniesienia – prognozują eksperci NCBR.

Nowatorska biogazownia ma szansę stać się polską specjalnością. Potencjał produkcji biometanu z odpadów i produktów ubocznych z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce szacuje się na około 8 mld metrów sześciennych rocznie.

PARTNER STRATEGICZNY

W październiku 2021 roku Centrum pozyskało w przedsięwzięciu partnera strategicznego, który nie tylko udostępni przestrzeń do budowy prototypowych instalacji, ale posiada także kompetencje w zakresie weryfikowania opracowanych technologii. Współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu (UPP) odbywa się w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak wygląda udział uczelni w projekcie? Uniwersytet zobowiązał się do zapewnienia dwóch nieruchomości w Brodach na cele przedsięwzięcia. Korzystający z tych przestrzeni wykonawcy będą mogli wybudować mikroinstalacje stanowiące pomniejszone odwzorowanie docelowej pełnoskalowej innowacyjnej biogazowni. Następnie w 2023 roku w Brodach powstanie instalacja pełnoskalowa, demonstrująca sposób działania innowacyjnej biogazowni. UPP będzie weryfikować pracę mikroinstalacji biogazowych oraz nadzorować w przyszłości pracę demonstratora.

Ogromnie się cieszę, że nasze przedsięwzięcie zainteresowało jedną z najbardziej znaczących uczelni przyrodniczych w kraju, bo to dobry prognostyk dla jego efektów. To partnerstwo jest dla nas szczególnie ważne, zwłaszcza że zależy nam na uzyskaniu wyników w projekcie możliwie jak najszybciej – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest uczelnią, która aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia nowej wiedzy odpowiadającej aktualnym potrzebom zrównoważonego rozwoju. W przystąpieniu do projektu „Innowacyjna biogazownia” w charakterze partnera strategicznego widzimy korzyść nie tylko dla gospodarki, ale także dla rozwoju naszych badań w tym obszarze – mówi o projekcie prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Współpraca z uczelnią przyniesie też długofalowe korzyści. Dzięki temu, że projekt zostanie zrealizowany w należącym do UPP Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Brody, technologia będzie mogła być popularyzowana, a kompetencje niezbędne do jej wykorzystania będą mogli w efektywny sposób zdobyć studenci. To pozwoli na stworzenie kadr dla obsługi budowanych w najbliższej przyszłości biogazowni. W Polsce może powstać nawet 10 tys. takich instalacji – mówi prof. dr hab. inż. Jacek Dach. Profesor Dach jest kierownikiem Pracowni Ekotechnologii UPP.

KREOWANIE NOWEGO RYNKU

Poprzez projekt “Innowacyjna biogazownia”, NCBR chce wzmocnić ekologiczny wymiar polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Jednocześnie biogazownie mogą stać się podstawą działania lokalnych systemów energetycznych.
Traktowanie odpadów jako surowców energetycznych pomaga bowiem prowadzić gospodarkę obiegu zamkniętego i produkować czystą, zieloną energię.

Wyłonieni przez NCBR wykonawcy będą pracowali nad stworzeniem swoich własnych technologii produkcji biogazu. Będą musieli spełnić szereg wymagań, takich jak samowystarczalność energetyczna projektu, uniknięcie emisji uciążliwych dla otoczenia zapachów czy stabilność i efektywność energetyczna.

Jest to jedno z dziewięciu przedsięwzięć NCBR, które mają prowadzić do osiągnięcia priorytetowych celów stawianych przez Unię Europejską w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Budżet projektu “Innowacyjna biogazownia” to 32,5 mln zł.