{"vars":{{"pageTitle":"Dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego – co przygotować?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["bank","gotowka","kredyt","pozyczka"],"pagePostAuthor":"Sławomir Kowalski","pagePostDate":"13 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":736010}} }
300Gospodarka.pl

Dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego – co przygotować?

Kredyty gotówkowe to popularne rozwiązanie, które pozwala klientom indywidualnym uzyskać dodatkowe środki finansowe na dowolny cel. Banki oferują w tej formie finansowania kwoty sięgające nawet 255 550 zł. Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek o kredyt konsumencki? Jakie formalności należy spełnić, by ubiegać się o tego rodzaju wsparcie? W tym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią Ci przygotowanie do procesu składania wniosku.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?

Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku, przygotuj się na dopełnienie kilku formalności, w tym na dostarczenie niezbędnych dokumentów. Wśród nich znajdują się:

  1. Dokument tożsamości – czyli dowód osobisty lub paszport, które potwierdzą Twoją tożsamość.
  2. Oświadczenie o dochodach – niektóre banki stosują uproszczoną procedurę weryfikacji klienta, np. do określonej kwoty. W takiej sytuacji wystarczy prosty dokument, w którym wnioskodawca samodzielnie wpisuje wysokość swoich miesięcznych dochodów ze wszystkich źródeł.
  3. Zaświadczenie o dochodach – to odrębny dokument wymagany przy kredytach gotówkowych na większe kwoty. Powinien być przygotowany na druku bankowym i podpisany przez każdego z pracodawców potencjalnego kredytobiorcy. Na podstawie tego dokumentu dział analityki banku może ocenić zdolność kredytową potencjalnego klienta.
  4. Wyciąg z konta bankowego – najczęściej wystarczający jest wyciąg z konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy zależnie od formy prawnej zatrudnienia u pracodawcy. Powinien dotyczyć wpływów z tytułu wynagrodzenia na rachunek bankowy.
  5. Wniosek kredytowy – to podstawowy dokument do uzupełnienia na etapie wnioskowania o kredyt gotówkowy. Musisz w nim podać preferowaną kwotę kredytu i okres spłaty. Niezbędne są też dane osobowe i informacje o liczbie osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym.

Na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy przez emeryta potrzebny będzie odcinek emerytury za 2 ostatnie miesiące, decyzja o waloryzacji świadczenia oraz potwierdzenie przyznania prawa do emerytury. Przyda się też dokument PIT-40A za ubiegły rok.

Im sprawniej dostarczysz wszystkie dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego, tym szybciej przejdziesz procedurę weryfikacji i otrzymasz ostateczną umowę do podpisania.

Pamiętaj, że rodzaj wymaganych dokumentów w dużej mierze zależy od kwoty udzielanego kredytu gotówkowego i formy zatrudnienia.

Jak uzyskać potwierdzenie wysokości uzyskiwanych dochodów?

Zdobycie potwierdzenia dla banku o uzyskiwanych miesięcznych dochodach nie jest trudne. Kredytodawca na etapie weryfikacji wniosku kredytowego sprawdza historię kredytową wnioskodawcy oraz wysokość miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.

Aby ułatwić procesy weryfikacyjne, możesz przygotować następujące dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego:

  1. Zaświadczenie od pracodawcy w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę i umów cywilnoprawnych. Dotyczy zarówno umów na czas określony, jak i nieokreślony. Na takim dokumencie pracodawca wskazuje okres zatrudnienia, zakres obowiązków oraz wysokość miesięcznych dochodów.
  2. Deklaracja podatkowa PIT za ubiegły rok – przyda się przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy na większą kwotę. Dzięki temu analitycy banku widzą, jakie dochody osiągał potencjalny kredytobiorca.
  3. Dokumenty z ZUS lub KRUS – są przydatne w przypadku składania wniosków przez emerytów i rencistów. Potwierdzają wysokość otrzymanego świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Aby przygotować komplet takich dokumentów, możesz zgłosić się do swojego pracodawcy, np. przekazać mu gotowy druk pobrany ze strony banku. Pozostałe dokumenty do kredytu gotówkowego, które potwierdzą Twoje dochody, zdobędziesz w placówce ZUS lub w urzędzie skarbowym w swoim miejscu zamieszkania.

Poręczenie do kredytu gotówkowego – czy jest potrzebne?

Wnioskując o kredyt konsumencki (gotówkowy), nie musisz obowiązkowo podpisywać umowy ubezpieczenia zobowiązania. Alternatywne opcje, które mogą być stosowane przez bank jako forma zabezpieczenia udzielonego kredytu gotówkowego to:

Poręczyciel (dawniej nazywany żyrantem) to osoba, która zobowiązuje się umownie przed bankiem do spłaty zaciągniętego zobowiązania w razie niewypłacalności głównego kredytobiorcy.

Poręczycielem może zostać każdy – także osoba niespokrewniona z kredytobiorcą. Aby takie rozwiązanie korzystnie wpłynęło na zdolność kredytową, warto wybierać osoby bez zobowiązań, z wysokimi dochodami oraz w wieku, który pozwala na zaciągnięcie kredytów z dłuższym okresem spłaty.

Jak złożyć wniosek kredytowy?

Najpierw wybierz ofertę kredytową, która spełnia Twoje potrzeby. Porównaj dostępne opcje online lub skonsultuj się z doradcą w banku. Sprawdź też warunki finansowania: oprocentowanie bazowe, wysokość rat i okres spłaty.

Wniosek o udzielenie kredytu gotówkowego możesz złożyć na trzy sposoby: przez aplikację mobilną, serwis internetowy lub osobiście w oddziale banku.

Proces przebiega następująco:

  1. Wybierz ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania pod względem kwoty i warunków spłaty.
  2. Skompletuj wymagane dokumenty do kredytu gotówkowego.
  3. Złóż wniosek kredytowy.
  4. Poczekaj na decyzję.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej i ostatecznej oferty umowy kredytowej podpisz ją i to wszystko. Pieniądze po podpisaniu dokumentów do kredytu gotówkowego otrzymasz nawet tego samego dnia, zależnie od godzin sesji przelewów międzybankowych.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Bibliografia:

  1. Jak wziąć kredyt? Jakie są kroki i co jest sprawdzane podczas wnioskowania?. (b. d.). Biuro Informacji Kredytowej
    https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-wziac-kredyt
  2. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2024 r. poz. 1497.).
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
  3. Wojtowicz K. (2024, 4 czerwca). Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt? Sprawdzamy kredyt hipoteczny i gotówkowy. Bankier.pl.
    https://www.bankier.pl/smart/jakie-warunki-trzeba-spelnic-zeby-dostac-kredyt-sprawdzamy-kredyt-hipoteczny-i-gotowkowy
  4. Trzaskowski R. (2001). Poręczenie i gwarancja bankowa. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
    https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2018/08/AR_Trzaskowski-R-Por%C4%99czenie-i-gwarancja-bankowa-2011.pdf