{"vars":{{"pageTitle":"Instytut Łukasiewicz - PIAP wysyła robota na prestiżowe zawody DARPA w USA [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["badania","nauka","polska","siec-badawcza-lukasiewicz","stany-zjednoczone","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57514}} }
300Gospodarka.pl

Instytut Łukasiewicz – PIAP wysyła robota na prestiżowe zawody DARPA w USA [MATERIAŁ PARTNERA]

Polacy stworzyli robota współpracującego z urządzeniami skonstruowanymi przez najlepszych inżynierów i naukowców na świecie. Do udziału w rozgrywanych aktualnie w USA zawodach DARPA amerykańscy naukowcy z Caltech i należącego do NASA JPL zaprosili instytut badawczy Łukasiewicz – PIAP.

Polscy inżynierowie rozpoczęli współpracę z California Institute of Technology (Caltech) w 2019 roku w ramach projektu „Rozwój Badań Kosmicznych”, realizowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), a koordynowanego przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

W wyniku tej kooperacji do USA został wysłany jeden z testowych robotów wyprodukowanych w instytucie Łukasiewicz – PIAP. Celem podjętej z Caltech współpracy był wspólny start w DARPA Subterranean Challenge w 2020 roku.

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) to amerykańska agencja rządowa organizująca prestiżowe międzynarodowe zawody pojazdów autonomicznych. W ramach tych zawodów, zespoły naukowców i konstruktorów budują autonomiczne pojazdy, których zadaniem jest sprostanie określonej liczbie zadań wyznaczonych przez organizatorów. Przy okazji kolejnych edycji turniejów charakter tych zadań ulega zmianom.

„DARPA pierwszy konkurs związany z robotyką zorganizowała już kilkanaście lat temu. De facto, zawody te stały się pewnego rodzaju standardem, w ramach którego prezentowane są najnowsze technologie związane z robotyką. Każde z wyzwań rzucanych przez DARPA przyciąga do udziału w konkursie najlepsze ośrodki badawcze z całego świata” – mówi Jakub Główka, kierownik zakładu systemów bezpieczeństwa w Łukasiewicz – PIAP.

W ramach trwającej obecnie edycji zawodów Łukasiewicz – PIAP wsparł jeden z zespołów bezpośrednio biorących udział w konkursie – CoSTAR. Na zawody do Stanów Zjednoczonych wysłany został robot skonstruowany przez polski ośrodek, a także jeden z jego pracowników, Sławomir Kurdziel, który nadzorował integrację robota z systemem przygotowanym przez biorący udział w turnieju zespół.

Praca polsko-amerykańskiego zespołu została nagrodzona – roboty Co-STAR i instytutu Łukasiewicza zwyciężyły w ostatnio rozegranej części konkursu DARPA Subterranean Challenge.

Podczas trwającej obecnie edycji zawodów, zadaniem robotów zbudowanych przez uczestników jest praca w trudnym terenie pod ziemią.

”Podziemia są trudne dla robotów – są ciasne, brudne i ciemne i zakłócają fale elektromagnetyczne, co utrudnia komunikację z nimi. Właśnie przez problemy z utratą łączności roboty są bardziej skazane na siebie i muszą być w stanie częściej podejmować autonomiczne decyzje” – powiedział Główka.

Jednak dla robotów, które potrafią wykonywać zadania w tak trudnym terenie, istnieją bardzo praktyczne zastosowania.

„Chcemy, aby takie roboty, jak te biorące udział w wyzwaniu były w stanie wspomagać służby ratownicze – zwłaszcza w terenie, w którym nie mogą działać ludzie ze względu na szczególnie niebezpieczne dla nich warunki” – mówi Główka.

„W tej chwili Łukasiewicz – PIAP już produkuje roboty, które użytkowane są przez polskie służby – policję, straż graniczną czy straż pożarną. Na razie są to jednak maszyny, których praca jest przez cały czas nadzorowana przez operatora. Dążymy jednak do tego, aby w perspektywie kilku kolejnych lat praca tych robotów była coraz bardziej autonomiczna i mniej zależna od nadzoru człowieka” – dodaje.

W nieco dalszej perspektywie, rozwiązania testowane obecnie przy pracy robotów uczestniczących w DARPA Challenge mogą być także, zdaniem Główki, wykorzystywane do eksploracji kosmosu.

Prace nad technologią autonomicznych pojazdów powoli idą naprzód, jednak inżynierowie wciąż opracowują skuteczne rozwiązania, które zapewniłyby efektywną pracę robota w nieznanym mu terenie – bez możliwości wcześniejszego jego przygotowania.

Udział instytutu Łukasiewicz – PIAP w konkursie DARPA ma jeszcze jeden istotny aspekt. Instytut liczy na to, że opracowywane przez niego rozwiązania okażą się przydatne w praktyce dla polskich przedsiębiorców, poszukujących innowacyjnych technologii.

„Naszą misją jako instytutu jest także wspieranie polskiego przemysłu i przedsiębiorców w rozwoju innowacyjności. Chcemy wykorzystywać technologie, nad którymi pracujemy w ramach DARPA Challenge do rozwiązywania praktycznych problemów, z którymi przyjdą do nas przedsiębiorcy chcący unowocześnić funkcjonowanie swoich firm w określonych obszarach” – powiedział Główka.


Czytaj także: Brak zaufania jest wciąż bolączką polskiej nauki – wywiad z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz