{"vars":{{"pageTitle":"Liczby mówią same za siebie. Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. jest liderem wśród polskich funduszy poręczeniowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["fundusz","fundusz-rozwoju-i-promocji-wojewodztwa-wielkopolskiego","impact","krzysztof-len","wielkopolska"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"19 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205692}} }
300Gospodarka.pl

Liczby mówią same za siebie. Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. jest liderem wśród polskich funduszy poręczeniowych

Według raportu Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych, w roku 2020 na terenie Polski działało 37 funduszy poręczeniowych. Udzieliły one łącznie 13 999 tysięcy poręczeń na kwotę 1,46 miliarda złotych. Ponad jedna trzecia tej wartości została osiągnięta przez Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A.

„W naszych działaniach kierujemy się motto: jeśli nie możesz być największy, to bądź najlepszy” – mówi prezes FRIPWW, Krzysztof Leń. Imponujący wynik wypracowany staraniem zarządzanego przez niego zespołu to efekt dynamicznego rozwoju, świetnych pomysłów i zrozumienia potrzeb rynku.

Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego działa na rynku już od 20 lat, a jego głównym celem jest wspieranie mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Od początku swojej działalności FRIPWW zajmował się udzielaniem poręczeń kredytów inwestycyjnych i obrotowych oraz pożyczek. Poręczenia udzielane są firmom mającym siedzibę, oddział lub prowadzącym inwestycje na terenie województwa wielkopolskiego. Przedsiębiorcy mogą z ich pomocą starać się o środki na tworzenie nowych miejsc pracy, finansowanie inwestycji czy rozwój technologiczny firmy. I rzeczywiście to robią – dane z raportu KSFP wskazują, że statystyczny podmiot sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w 2020 r. w największym stopniu korzystał z poręczeń właśnie w woj. wielkopolskim (2 830 zł wartości poręczeń w przeliczeniu na jeden podmiot).

Na przestrzeni lat FRiPWW stopniowo poszerzał ofertę, za każdym razem mając na uwadze oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Najpierw dodał do niej poręczenia transakcji leasingowych, zarówno operacyjnych, jak i finansowych. Dalszym uzupełnieniem były poręczenia faktoringowe o wartości do miliona złotych, umożliwiające korzystanie ze stałego dopływu kapitału obrotowego. Absolutnym strzałem w dziesiątkę okazały się poręczenia wadialne, które zwiększają firmom możliwość uczestnictwa w przetargach. W 2020 r. stanowiły one 74% wartości wszystkich udzielonych przez FRIPWW poręczeń.

W ubiegłym roku Fundusz jako pierwszy w Polsce zaczął również udzielać poręczeń kontraktowych do przetargów publicznych, do tej pory dostępnych jedynie za pośrednictwem banków lub instytucji ubezpieczeniowych. Warto nadmienić, że wskutek kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19 podmioty te w dużym stopniu ograniczyły swoją działalność gwarancyjną. Korzystając z poręczenia kontraktowego, wykonawca zamówienia zachowuje niezależność od wspomnianych wyżej instytucji, a przede wszystkim nie musi angażować własnych środków pieniężnych i tym samym utrzymuje płynność finansową. Udzielane przez FRiPWW poręczenia należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek oraz zapłaty zaliczki w świetle prawa zamówień publicznych mają taką samą moc prawną jak gwarancje bankowe czy ubezpieczeniowe.

„Poręczenia należytego wykonania umowy i usunięcia wad i usterek są naturalnym uzupełnieniem poręczeń wadialnych, których Fundusz od kilku lat z powodzeniem udziela. Zapotrzebowanie na tego typu produkt poręczeniowy jest ogromne, szczególnie w sytuacji, gdy rynek budowlany w Polsce bardzo dynamicznie rośnie. W czasie intensywnego wzrostu sektora budowlanego, firmy ubezpieczeniowe ograniczają swoją ekspozycję na ryzyko. Doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje, iż wysoka dynamika wzrostu cen surowców, materiałów budowlanych oraz kosztów pracy może doprowadzić do problemów z uzyskaniem rentowności przez wiele firm budowlanych. Fundusz również przygląda się uważnie rynkowi i znaczną część swoich poręczeń stara się reporęczać w instytucjach regwarancyjnych.” – tłumaczy prezes FRIPWW, Krzysztof Leń.

Jedną z takich instytucji jest Wielkopolski Fundusz Rozwoju, podmiot w 100% należący do Województwa Wielkopolskiego, który dysponując środkami zwróconymi z programów unijnych, bierze na siebie część ryzyka poręczeniowego. Można śmiało stwierdzić, że środki jakimi dysponuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w części przeznaczonej na wspieranie przedsiębiorczości, pracują na rzecz wielkopolskich przedsiębiorców. Warto o tym wspomnieć w kontekście dyskusji o dotacjach i środkach zwrotnych, bo to właśnie środki zwrotne umożliwiają osiąganie takich wyników przez Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego. Wspierają tym samym znaczną część przedsiębiorstw.