{"vars":{{"pageTitle":"London Stock Exchange Group: Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["ekologia","esg","gielda","impact-cee"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72819}} }
300Gospodarka.pl

London Stock Exchange Group: Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną [MATERIAŁ PARTNERA]

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną lub osiągnięcie neutralności węglowej jest jednym z głównych zagadnień XXI wieku. Przekaz naukowy jest jasny, a decydenci polityczni podejmują obecnie szereg działań w tym obszarze. Inwestorzy koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem związanym z ich portfolio inwestycyjnym, a także na szukaniu nowych możliwości we współpracy ze spółkami, które mogą dostarczyć potrzebne rozwiązania.

Zielona gospodarka stanowi 6% kapitalizacji rynkowej światowych spółek giełdowych – około 4 biliony dolarów. Szacuje się, że zarządzane aktywa o wartości 35 bilionów dolarów są obecnie zgodne ze strategiami powiązanymi z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym (ESG), jak również ze zrównoważonymi inwestycjami. Przewiduje się, że ich liczba wzrośnie, odzwierciedlając rosnącą świadomość społeczną, poprawę w zakresie ujawniania danych przez spółki oraz działania organów regulacyjnych.

London Stock Exchange Group (LSEG), usytuowana w samym sercu światowych rynków finansowych, jest dobrze przygotowana do wspierania przejścia na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną w skali globalnej.

Londyn jest światowym centrum zielonych i zrównoważonych finansów, a LSEG wykorzystuje synergię swoich Rynków Kapitałowych i innych przedsiębiorstw Grupy, aby wspierać emitentów, inwestorów i pośredników. LSEG gromadzi specjalistyczną wiedzę z całego City of London, aby wprowadzać innowacyjne instrumenty finansowe w różnych klasach aktywów, które mogą umożliwić firmom i funduszom pozyskanie kapitału niezbędnego do wspierania długoterminowych zrównoważonych modeli biznesowych.

Są to:

RYNKI AKCJI – Znak zielonej gospodarki (Green Economy Mark)

To wyróżnienie jest przyznawane spółkom giełdowym i funduszom we wszystkich segmentach londyńskiego rynku akcji, które generują ponad 50% przychodów z towarów, produktów i usług przyjaznych dla środowiska. Ten znak umożliwia inwestorom łatwą identyfikację emitentów działających w zielonej gospodarce we wszystkich sektorach. Do tej pory przyznano go 87 emitentom o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 160 mld funtów.

Green Economy Mark bazuje na kompleksowej taksonomii Zielonych przychodów (Green Revenues) opracowanej przez agencję FTSE Russell dla jej globalnych klientów-inwestorów. Obejmuje ona 133 mikrosektory gospodarki i trzy poziomy, które odzwierciedlają zasięg ich potencjalnego wpływu.

STAŁY DOCHÓD – Zrównoważony rynek obligacji

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych wprowadziła pierwszą w historii zieloną obligację Banku Światowego w 2007 r. i była pierwszą znaczącą giełdą, która stworzyła cały segment dedykowany zielonym obligacjom w 2015 r. Kolejnym etapem jest niedawno utworzony dedykowany Rynek obligacji o zrównoważonym charakterze (Sustainable Bond Market – SBM), obejmujący segmenty certyfikowanych obligacji ekologicznych o zrównoważonym charakterze społecznym i obligacji powiązanych z KPI, wraz ze zwiększonym nadzorem nad sprawozdawczością roczną. SBM obejmuje również segment obligacji typu „vanilla” powiązanych z gospodarką ekologiczną, gdzie wysokość zielonych przychodów wynosi ponad 90%. Trwają prace nad innowacyjnymi instrumentami finansowymi takimi jak obligacje związane z transformacją klimatu tzw. climate transition bonds.

WSPARCIE EMITENTA – Przewodnik po zielonych finansach (ESG oraz ujawnianie informacji), narzędzie do kalkulacji online

Londyńska Giełda opracowała wskazówki i narzędzia, aby pomóc emitentom lepiej zrozumieć jakie są możliwości i w jaki sposób je maksymalizować.
Biorąc pod uwagę fakt, że różne branże są w różny sposób narażone na ryzyka związane z ESG, Przewodnik pomaga emitentom zrozumieć, jakie są kluczowe wskaźniki ESG, które przedsiębiorstwa powinny ujawniać w danym sektorze. Przewodnik przedstawia ich procentową ocenę, która jest wynikiem ujawnienia kluczowych wskaźników ESG dla danego sektora przemysłu i porównania ich z wynikami innych firm działających w tym obszarze. Aby każde przedsiębiorstwo mogło obliczyć swój własny wynik, narzędzie dostępne jest w wersji online.

„Navigating the Green Finance Landscape” („Nawigując po świecie zielonych finansów”) to obszerny przewodnik po zielonych finansach, przedstawiający kontekst związany z inwestorami i zasadami dotyczącymi zielonych finansów oraz przegląd wszystkich istotnych narzędzi pozyskiwania kapitału wraz ze studiami przypadków.

W 2020 roku David Schwimmer, dyrektor generalny LSEG, i Mark Carney, specjalny ambasador premiera Wielkiej Brytanii ds. finansów klimatycznych, napisali do prezesów giełd papierów wartościowych na całym świecie, zapraszając ich do przyłączenia się do inicjatywy mającej na celu
opracowanie wzorcowych wytycznych dla TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures), której współprzewodniczy LSEG. Grupa robocza opublikuje je w 2021 roku.

LSEG regularnie gromadzi również informacje rynkowe dotyczące kluczowych tematów, które można znaleźć na jej platformie „Spark”.

Pliki do pobrania – przewodniki i szczegółowe arkusze informacyjne dotyczące powyższych inicjatyw – dostępne są na stronie: www.lseg.com/sustainable.