{"vars":{{"pageTitle":"Ludzie Impact’21: Stefan Batory – biznesmen w poszukiwaniu jednorożca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["aplikacja-mobilna","booksy","dolina-krzemowa","impact","impact-cee","impact21","jednorozce","start-up"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":193318}} }
300Gospodarka.pl

Ludzie Impact’21: Stefan Batory – biznesmen w poszukiwaniu jednorożca

Czy coś może łączyć gospodarkę i jednorożce? Okazuje się, że jak najbardziej. Do poszukiwania tych mitycznych stworzeń potrzeba dużo wiary, trochę odwagi i przede wszystkim talentu. To wszystko cechy Stefana Batorego, który już w październiku będzie gościć na jesiennej scenie Impact’21.

Stefan Batory to współtwórca Booksy, popularnej w Polsce i na całym świecie aplikacji do rezerwowania usług. Sam o sobie mówi, że z wykształcenia jest matematykiem, z zawodu przedsiębiorcą, a z zamiłowania biegaczem ultramaratończykiem. Warto dodać, że jest również CEO firmy, która już niedługo może być warta ponad miliard dolarów, i tym samym zyskać miano startupowego “jednorożca”.

Proste pomysły i nowe technologie

W swojej działalności, Stefan Batory jest zafascynowany tym, jak proste pomysły w połączeniu z nowymi technologiami potrafią ułatwić codzienne funkcjonowanie milionom ludzi. Swoje zainteresowanie aplikacjami mobilnymi wykorzystał do stworzenia dwóch aplikacji, które wielu z nas ma zainstalowane na swoich telefonach, czyli Booksy i iTaxi.

Gdy przygotowywał się do ultra trudnego maratonu na Saharze, wpadł na pomysł aplikacji, która osiągnęła sukces na całym świecie. „Chciałem umówić się do fizjoterapeuty i nie mogłem, cały czas gdzieś się mijaliśmy” – mówi. Dlatego wraz ze wspólnikiem zaczął się zastanawiać, jak uprościć umawianie takich wizyt. Postanowili zbudować prototyp aplikacji, którą dzisiaj znamy jako Booksy.

Aplikacja ta jest skierowana zarówno dla usługodawców, jak i klientów. Za jej pośrednictwem firmy, których usługi opierają się na przyjmowaniu wizyt, mogą skorzystać z prostego systemu zarządzania rezerwacjami. A klienci w szybki i wygodny sposób umówić wizytę u fryzjera, kosmetyczki, fizjoterapeuty czy nawet w oddziale banku. O nawiązaniu współpracy z Booksy poinformował np. w czerwcu 2021 roku Alior Bank.

Jednorożce istnieją, tylko trzeba je znaleźć

Booksy bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce, Meksyku i RPA. Nic więc dziwnego, że pod koniec 2020 roku start-up uzyskał rekordowe dla polskiej firmy finansowanie w wysokości aż 70 mln dolarów, a później zaczął przechodzić rundy inwestycyjne o wartości powyżej 100 milionów. Specjaliści spodziewają się więc, że Booksy już wkrótce może uzyskać status “jednorożca”. To określenie na start-upy z branży technologicznej, które uzyskują wycenę w kwocie ponad jednego miliarda dolarów.

Kultura otwartości kluczem do sukcesu

Inwestorów Stefan Batory zdobywał m.in. w Stanach Zjednoczonych. Aby lepiej przyjrzeć się środowiskom start-upów przeniósł się wraz z rodziną do Doliny Krzemowej. „Chciałem złapać kontakt z ludźmi, którzy tworzyli takie aplikacje, jak Uber czy Airbnb, a także pozyskać inwestorów” – opowiada.

Jego zdaniem Dolina Krzemowa cechuje się kulturą dużej otwartości, a ludzie, którzy ją tworzą, chętnie i bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą. Takie podejście docenia twórca Booksy, który zyski ze swojej aplikacji w dużej mierze chce reinwestować w Polsce, by pomóc polskim start-upom w przechodzeniu przez tę drogę, którą sam musiał przejść.

Za kluczową część swojej pracy uważa też uczestniczenie w konferencjach i spotkania z młodymi przedsiębiorcami. Chce dzielić się wiedzą, doświadczeniem i zarażać innych optymizmem. Dlatego też nic dziwnego, że będzie wśród gości jesiennej edycji Impact’21, już 27 i 28 października w Poznaniu. Podczas kolejnego wydania konferencji, której celem jest upowszechniać najbardziej kreatywne i wizjonerskie ze współczesnych trendów, Stefan Batory weźmie udział w dyskusji pt. “Przyszłość technologii cyfrowych. Jak radzą sobie polskie firmy na świecie?”.

Czytaj też: