{"vars":{{"pageTitle":"Ludzie Impact’23: Mateusz Hołda – najmłodszy profesor tytularny w historii Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["collegium-medicum-uj","impact","impact23","mateusz-holda","miedzynarodowe-targi-poznanskie","poznan","profesor","uniwersytet-jagiellonski"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"6 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":365336}} }
300Gospodarka.pl

Ludzie Impact’23: Mateusz Hołda – najmłodszy profesor tytularny w historii Polski

Prof. Mateusz Hołda jest związany z Wydziałem Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co sprawia, że jego postać jest tak wyjątkowa? To, że przed swoimi 30. urodzinami został mianowany profesorem, co czyni go najmłodszym profesorem w czasach III RP.

Pacjenci na co dzień mogą go spotkać w krakowskim szpitalu im. Jana Pawła II na oddziale szybkiej diagnostyki. A w Poznaniu będzie gościem na scenie Kongresu Impact’23, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 10-11 maja 2023 roku.

Imponujący dorobek naukowy

Prof. Mateusz Hołda rozpoczął studia medyczne w 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, by sześć lat później, już jako doktorant, wykładać na Wydziale Medycznym.

Co ciekawe, był pierwszym studentem w historii Polski, który został doktorantem bez posiadania tytułu magistra (miał wtedy 24 lata i ustanowił rekord pod tym względem). Habilitację z dziedziny nauk medycznych otrzymał w lutym 2020 roku jako 27-latek (co uczyniło go najmłodszym posiadaczem tego stopnia naukowego), a 4 lipca 2022 roku uzyskał tytuł profesora, mając 29 lat.

Obszarem jego badań jest układ sercowo-naczyniowy. Prowadzi badania nad przegrodą międzyprzedsionkową w sercu i dzięki temu mógł stwierdzić, co ma wpływ na udar niedokrwienny mózgu. Zajmuje się trójwymiarową rekonstrukcją i wizualizacją klinicznych danych obrazowych, wykorzystując przy tym najnowszą technologię, na przykład druk 3D.

Największym projektem prof. Hołdy jest HEART (Heart Embryology and Anatomy Research Team) – niezależny, międzynarodowy zespół, który zajmuje się kardiomorfologią. Dzięki interdyscyplinarności badań naukowcy zrzeszeni w tym zespole mogą zrozumieć strukturę zdrowego i chorego ludzkiego serca na wielu poziomach. Ponadto kieruje innymi ośmioma projektami, które są fundowane ze źródeł zewnętrznych, których łączny budżet wynosi ponad milion euro.

Wśród jego zleceniodawców są m.in. Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Nie tylko sukcesy naukowe

Jednym z jego największych osiągnięć niewątpliwie jest pojawienie się na łamach Forbesa w liście „30 under 30” w 2019 roku.To ranking który gromadzi nazwiska najbardziej wpływowych Europejczyków poniżej 30 roku życia, będących liderami w swojej dziedzinie.

W tym samym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank Emerging Europe uznały Hołdę za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia. Oprócz tego wielokrotnie był laureatem nagród z dziedziny nauki, korzystał także z ministerialnych stypendiów dla wybitnych naukowców.

Wśród najważniejszych należy wymienić Studenckiego Nobla z dziedziny nauk medycznych (2016) oraz Nagrodę Naukową Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2019 i 2022). Jego pracę doktorską w 2018 roku nagrodził Prezesa Rady Ministrów, a pracę habilitacyjną doceniło Towarzystwo Lekarskie Krakowskie.

Prof. Hołda uczestniczy w wielu organizacjach naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, gdzie jest członkiem Klubu 30, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Anatomiczne.

Należy również do American Association of Clinical Anatomists oraz European Association Percutaneous Cardiovascular Intervention. Lekarz dzieli się wynikami swojej działalności naukowej poprzez artykuły w prestiżowych czasopismach medycznych oraz wystąpienia na krajowych i zagranicznych kongresach naukowych, które zresztą były wielokrotnie nagradzane.

Jest także redaktorem naukowym w Plos One i Translational Research in Anatomy.

Polecamy także: