{"vars":{{"pageTitle":"Miedziński: W 2021 roku leasing będzie finansował inwestycje odtworzeniowe w MŚP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera","opinie"],"pageAttributes":["arp","felieton","leasing","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","przedsiebiorczosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73646}} }
300Gospodarka.pl

Miedziński: W 2021 roku leasing będzie finansował inwestycje odtworzeniowe w MŚP

Leasing będzie w nadchodzącym roku jednym z podstawowych źródeł finansowania inwestycji odtworzeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce – pisze w felietonie Wojciech Miedziński, prezes zarządu ARP Leasing z Grupy ARP S.A. (Materiał Partnera). 

Leasing jest od wielu lat jednym z najważniejszych instrumentów, który pomaga zwiększyć skalę inwestycji firm z sektora MŚP. Aż 99,4 proc. wszystkich klientów polskiej branży leasingowej to przedsiębiorstwa średnie, małe i mikro.

Dysponujemy wciąż ogromnym potencjałem nabywczym. Pod względem liczby przedsiębiorstw aktywnych z sektora MŚP na 1000 mieszkańców najlepiej wypada województwo mazowieckie (76,64), a za nim wielkopolskie (62,60) i pomorskie (60,96). Powyżej średniej dla kraju, tj. 55,9, plasują się również województwa: zachodniopomorskie (59,95), małopolskie (59,54), dolnośląskie (59,48).

Ogólnym wzrostom przeciętnych przychodów przypadających na aktywne MŚP towarzyszył do końca 2019 roku, w większości województw wzrost nakładów inwestycyjnych, szczególnie w zakresie maszyn i urządzeń, środków transportu do logistyki własnej oraz infrastruktury IT.

Średnie nakłady inwestycyjne przypadające na aktywne MŚP,  wyniosły ok 50,0 tys zł. Najwyższe średnie nakłady inwestycyjne poniosły MŚP w województwie mazowieckim – 65,63 tys.zł. Nieoczekiwana pandemia koronawirusa zastopowała od drugiego kwartału b.r. roku praktycznie wszystko. Zmieniła naszą rzeczywistość, priorytety, strategie, wizje i marzenia. Kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw i ich menadżerów w czasie mijającego roku stało się utrzymanie płynności finansowej, zadbanie o zapewnienie łańcucha dostaw, utrzymanie zbudowanych relacji oraz zachowanie miejsc pracy.

Obecna sytuacja inspiruje przedsiębiorców do sięgania po rozwiązania płynnościowe dotychczas mało popularne lub nie będące narzędziami pierwszego wyboru. Wcześniej nie było aż takiej potrzeby. Na znaczeniu zyskał leasing zwrotny, który np. w ramach #Maszynerii jest kluczowym instrumentem wsparcia płynności Tarczy Antykryzysowej w ARP Leasing.

Realizowany przez nas leasing zwrotny polega na tym, że po dokonaniu wyceny asset’u będącego składnikiem majątkowym firmy, odkupujemy go z niewielkim dyskontem od przedsiębiorcy z jednoczesnym oddaniem urządzenia w leasing na długi okres w zamian za miesięczne raty. Głównym celem tego rodzaju leasingu jest uwolnienie gotówki, którą przedsiębiorca przeznaczył wcześniej na nabycie środka trwałego, a w momencie zawarcia umowy leasingu powraca ona do firmy z przeznaczeniem na inne cele.

Wspomniany wcześniej model leasingowego finansowania zwrotnego nie zawsze jest optymalny, ewentualnie nie zawsze jest możliwy, np. z uwagi na wiek lub stan techniczny potencjalnego przedmiotu leasingu. Dlatego alternatywną opcją uwolnienia gotówki zablokowanej w posiadanych środkach trwałych może być ich sprzedaż, a następnie leasing innych, nowych, efektywniejszych w ich miejsce.

Takie właśnie finansowanie określane mianem leasingu odtworzeniowego realizujemy także naszą #Maszynerią dostępną w procesie wsparcia Tarczy Antykryzysowej realizowanej w ARP i ARPL. Takie rozwiązanie, dodatkowo jest korzystne dla cash flow w przedsiębiorstwie – środki ze sprzedaży trafiają od razu do firmy z przeznaczeniem na działalność bieżącą, a nowy leasing operacyjny daje (poza poprawą efektywności i konkurencyjności) także efekt tarczy podatkowej.

Wskazane podejście do inwestycji w nadchodzącym, 2021 roku powinno być cechą charakterystyczną poszukiwania balansu pomiędzy niezbędnymi nakładami inwestycyjnymi związanymi z planowanym już w dostępnych prognozach ożywieniem rynku, a zachowawczym podejściem do gospodarowania gotówką przy wychodzeniu z hibernacji.

Leasing, niezależnie od jego formuły (operacyjny czy finansowy)  cieszy się dużym zaufaniem wśród Przedsiębiorców, pomimo tego że sama branża leasingowa także się zmienia. Duży wpływ na te zmiany w ostatnim czasie (marże, czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne) ma widoczny wzrost ryzyka transakcji leasingowych, korygowany jakością portfela i obsługi zadłużenia, na co istotny wpływ ma także pandemia koronawirusa.

Wzywaniem nad którym pracuje branża leasingowa jest także uproszczenie i digitalizacja procesów. Pionierem w tym zakresie jest niewątpliwie ARP Leasing, który w ramach oferowanych instrumentów Tarczy Antykryzysowej proponuje całkowicie zdigitalizowany proces wnioskowania i obsługi transakcji poprzez Front-End/Portal Klienta, a także podpisywanie umów leasingowych w formie dokumentowej lub podpisem kwalifikowanym podczas wideokonferecji.

Można przypuszczać, że w nadchodzącym roku doświadczenia związane z walką z koronawirusem mogę oddziaływać także na inne, wybrane elementy ofert leasingowych. Popularności może zyskać finansowanie z wysoką wartością wykupu, gdyż część przedsiębiorców może postrzegać leasing jako sposób na uzyskanie środka trwałego na własność po zakończeniu umowy leasingowej. Tradycyjny leasing z niską wartością wykupu pozostanie najważniejszym produktem.

Elastyczne i dobrze dopasowane do potrzeb Przedsiębiorcy, formy finansowania zyskają na popularności. Tu rysuje się duża przestrzeń dla ARP Leasing, specjalizującej się w elastycznym podejściu do finansowania aktywów klasy C i D.

Rosnącym zainteresowaniem będzie też cieszył się leasing używanych środków transportu ciężkiego czy autobusów, co wynika ze wzrostu cen nowych pojazdów, obaw przed wysokokwotowymi wydatkami i szerokiej oferty dobrych pojazdów z tzw. „drugiej ręki”. W tym segmencie prawdopodobnie dominować będzie leasing z wykupem 1%.

Decyzją Przedsiębiorcy pozostanie nadal rozstrzygnięcie w wyborze pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Oczywiście wybór możliwej formy leasingu zależy w dużej mierze od potrzeb, preferencji, zamierzeń i strategii samego Przedsiębiorcy. Wybór formy leasingu powinien być przemyślany także w kontekście zamierzeń i strategii firmy i odpowiadać na pytanie, co oprócz pozyskania atrakcyjnego finansowania na dany moment oraz urządzenia czy maszyny do działalności chcemy zyskać dla firmy zarządczo i strategicznie.

Jak chcemy widzieć nasz bilans, gdzie chcemy generować świadomie koszty, jakie wskaźniki ekonomiczne są ważne z punktu widzenia naszej działalności, jaką dbałością  techniczną otoczymy maszynę czy urządzenie które leasingujemy w kontekście jej przyszłości, etc.

Dla większości podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wybór leasingu operacyjnego będzie obiektywnie atrakcyjniejszy, dając szersze spektrum oddziaływania na firmę, zaś w mojej opinii, leasingiem finansowym powinni zainteresować się Przedsiębiorcy, którzy:

Autor: Wojciech Miedziński, prezes zarządu ARP Leasing, Grupa ARP S.A.