{"vars":{{"pageTitle":"PGE liderem zielonej transformacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["energetyka","grupa-pge","oze","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":209149}} }
300Gospodarka.pl

PGE liderem zielonej transformacji

Jako pokolenie, jesteśmy świadkami ogromnej zmiany zachodzącej na poziomie społecznym i gospodarczym. W jej centrum znajduje się między innymi także sektor energetyczny.

Grupa PGE, jedna z największych firm działających w polskiej branży energetycznej, jest nie tylko aktywnym uczestnikiem tych zmian, ale także nadaje im tempo. Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowej i Wschodniej podjęła wyzwanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Choć ta data wydaje się odległa, PGE już dziś realizuje strategię wielkich inwestycji w zieloną energię – wskazuje spółka. Ma ona doprowadzić do gruntownej transformacji sektora energetycznego w Polsce.

Wielkie inwestycje w OZE

PGE to już teraz lider produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce. W ciągu najbliższej dekady, działalność Grupy opierać się będzie na wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, produkcji ciepła w oparciu o niskoemisyjny gaz, niezawodnej dystrybucji energii elektrycznej oraz przyjaznej klientowi obsłudze sprzedaży – podaje firma.

Nakłady inwestycyjne grupy na rozwój zaplanowanych projektów w nadchodzących latach wyniosą setki miliardów złotych. To ambitne plany, ale Grupa PGE posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie w realizacji infrastrukturalnych projektów energetycznych.

“Nasz dorobek i wiedza zgromadzona o wytwarzaniu zielonej energii pozwalają na odegranie na Polskim rynku roli kluczowego podmiotu, nadającego zarówno kierunek, jak i tempo transformacji, której intensywne wdrażanie będzie najważniejszym zadaniem całej branży w najbliższych latach” – wskazuje PGE.

Rola odbiorców energii

Firmy z branży energetycznej to oczywiście główni aktorzy zachodzących zmian. Jednak PGE nie zapomina także o odbiorcach energii. “Dążąc do zeroemisyjności oraz wytwarzając coraz więcej zielonej energii, chcemy wypełniać opiekuńczą rolę wobec naszych klientów” – wskazuje firma.

Dlatego też w ramach nowej kampanii pod hasłem “Prowadzimy w zielonej zmianie”, PGE będzie nie tylko dostarczać swoim klientom energię po konkurencyjnych cenach, ale także oferować pomoc i profesjonalne doradztwo. Rynek energetyki bowiem dynamicznie się zmienia, a sama Grupa PGE tworzy wiele nowych ofert produktowo-usługowych. Dzięki nowej kampanii, pomoże odbiorcom lepiej się w nich odnaleźć, tak, by mogli efektywniej z nich skorzystać.


Czytaj też: Firma PGE nie przewiduje zaangażowania w technologię małych reaktorów jądrowych SMR


Usługi dystrybucyjne PGE umożliwiają m. in. rozwój fotowoltaiki prosumenckiej i magazynowania energii. “Rola prosumentów nabierała w ostatnich latach coraz większego znaczenia, a my już dzisiaj wiemy, że ten trend będzie kontynuowany również w przyszłości” – wskazuje spółka. Transformacja energetyczna wymaga bowiem jeszcze większej koordynacji rozwoju energetyki zawodowej z prosumencką.

Najważniejsze projekty strategiczne PGE

Jakie są najważniejsze kierunki rozwoju PGE planowane na następne lata? Przede wszystkim morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, fotowoltaika, technologie magazynowania energii pochodzącej z OZE oraz rozwój ciepłownictwa.
Jako największy krajowy producent energii elektrycznej, PGE od dłuższego czasu podejmuje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspólnie z duńską firmą Ørsted wybuduje pierwszą i największą na Morzu Bałtyckim Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Farma ta już w 2026 roku dostarczy energię elektryczną do polskich domów.

Ale plany PGE to nie tylko energetyka morska. Już teraz Grupa jest liderem w produkcji energii z wiatru na lądzie i chce tę pozycję utrzymać. W 2020 roku firma zwiększyła o jedną piątą moc zainstalowaną w lądowych farmach wiatrowych, osiągając już blisko 700 MW.

Jeśli chodzi o ciepłownictwo, PGE jest obecnie największą firmą w branży ciepłowniczej w Polsce. W tym obszarze spółka ma przed sobą ambitny projekt konwersji źródeł węglowych na paliwo gazowe. Prace projektowe zmierzające do zamiany węgla na gaz w wielu zakładach Grupy rozpoczęły się już w 2018 roku.

Zielona transformacja i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym będą skutkować zwiększonych zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii. Grupa PGE, w związku z realizowaną strategią, oddała do użytku w grudniu 2020 roku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu.


Czytaj też: Fabryka katalizatorów BASF będzie zasilana w 100% OZE. Firma podpisała umowę z PGE


To pierwsza inwestycja, będąca odpowiedzią na konkretne i stale rosnące potrzeby odbiorców PGE, związane z poprawą jakości energii oraz zapewnieniem zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych – podaje firma.

Rozwój magazynów energii jest konieczny m.in. ze względu na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce. W tym zakresie, PGE realizuje program budowy kolejnych elektrowni słonecznych. Ambicją Grupy jest posiadanie 3 GW w tej technologii do 2030 roku. Koncern energetyczny chce go osiągnąć zarówno przez rozwój organiczny, jak i akwizycje.

„Z naszych ankiet wynika, że oczekiwania Europejczyków i Polaków są takie, abyśmy finansowali walkę ze zmianami klimatycznymi i dostosowanie gospodarek do tych zmian”, powiedziała Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„Aż 80 proc. Polaków mówi, że już dziś zmiany klimatyczne mają duży wpływ na ich życie, a także na działalność firm. Dziś wszyscy w EBI zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób powinniśmy inwestować, aby polepszać jakość życia ludzi, ale też pytamy o to, jak sprawić, aby obecne zasoby i dobrobyt były dostępne także dla kolejnych pokoleń”, tłumaczy Czerwińska.

„Same nakłady inwestycyjne związane z zielona transformacja – czyli celami ujętymi w Fit for 55 – to ok. 340 mld euro rocznie. Jeśli dodamy do tego nakłady związane z luką cyfrową to dochodzi kolejne 125 mld euro rocznie. Tak znaczne nakłady nie są możliwe tylko z finansowania publicznego – potrzebne są także środki prywatne”, podkreśla Teresa Czerwińska.

Czytaj też: