{"vars":{{"pageTitle":"PGE podsumowuje 2021 rok. Coraz więcej zielonych inwestycji [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["cieplownictwo","elektrownia-belchatow","energetyka","energia-odnawialna","fotowoltaika","offshore","pge"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":232014}} }
300Gospodarka.pl

PGE podsumowuje 2021 rok. Coraz więcej zielonych inwestycji [MATERIAŁ PARTNERA]

Inwestycje PGE Polskiej Grupy Energetycznej w 2021 roku nakierowane były na transformację energetyczną. To m.in. projekty budowy morskich farm wiatrowy, infrastruktura gazowa, a także projekty transformacji regionu bełchatowskiego.

Na poniższej grafice PGE przedstawia kluczowe inwestycje mające przybliżyć spółkę energetyczną do osiągnięcia celów zielonej transformacji:

Morska Farma Wiatrowa Baltica

Państwowa spółka energetyczna PGE razem z duńskim partnerem – firmą Ørsted – w 2021 r. realizowała projekt największej morskiej farmy wiatrowej jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

“Czekamy na początek roku 2022 roku, czyli prawdopodobne rozpoczęcie inwestycji w offshore, co będzie znaczącym krokiem do przodu” – powiedział Paweł Puchalski, analityk z Biura Maklerskiego Santander.

Morska Farma Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW realizowana jest w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Energia z tego ostatniego źródła ma popłynąć do polskich domów już w 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 roku. PGE realizuje także samodzielny morski projekt Baltica 1.

Jak podaje PGE, prace nad farmami są już w toku. Na początku roku PGE zawarła umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 1, a w kwietniu Urząd Regulacji Energetyki przyznał kontrakt różnicowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wybrano też podwykonawcę do badań geotechnicznych dna morskiego.

PGE ma też za sobą uruchomienie przetargu na najbardziej kapitałochłonną część inwestycji, czyli generatory turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

W listopadzie PGE rozpoczęła też proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla MFW Baltica.

Spółka podpisała też z Eneą i Tauronem umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, których zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. PGE planuje rozwijać trzy projekty morskie na Morzu Bałtyckim z Eneą i jeden we współpracy z Tauronem.

Transformacja regionu bełchatowskiego

PGE ogłosiła także plan wygaszania energetyki węglowej w regionie bełchatowskim. W 2036 roku planuje wyłączenie z eksploatacji ostatniego bloku Elektrowni Bełchatów.

Aby transformacja regionu nie wiązała się z kosztami społecznymi, takimi jak strukturalne bezrobocie, PGE oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały list intencyjny, dotyczący powołania Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK) w Bełchatowie. Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie rozpoczęło już działanie, a we wrześniu 2021 naukę w CRK rozpoczęło blisko 200 słuchaczy na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Głównym zadaniem Centrum jest zapewnienie atrakcyjnych szkoleń osobom kończącym pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej. Kształcenie w CRK będzie skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W listopadzie PGE zainaugurowała także budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Jego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

W planach spółki są także kolejne inwestycje, które zmienią region bełchatowski

Budowa najnowocześniejszej w Europie elektrowni gazowej o mocy 1,4 GW

W listopadzie 2021 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę pod budowę dwóch bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra. Inwestycja będzie stanowić back-up dla powstających morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Inwestycja o wartości blisko 5 mld zł ma zostać oddana przed końcem 2023 r.

Nowa inwestycja PGE to, zdaniem spółki, jeden z kluczowych elementów transformacji w kierunku niskoemisyjnym.

“Infrastruktura gazowa ma umożliwić przejście na wodór. Ja traktuję inwestycje PGE w gaz jako przejściowy okres między odejściem od węgla a – ostatecznie nieznaną dziś jeszcze – infrastrukturą energetyczną w Polsce w latach 30-tych i 40-tych” – powiedział analityk z Biura Maklerskiego Santander, Paweł Puchalski.

Rozwój fotowoltaiki

PGE gromadzi także grunty pod budowę farm fotowoltaicznych i uzyskuje pozwolenia na ich budowę. Aktualnie zabezpieczyła blisko 3 tysiące ha gruntów pod budowę farm PV o łącznej mocy ok. 2 GW. W 2021 r. PGE wygrała aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW.

Do końca 2021 r. spółka planuje uzyskać pozwolenie na budowę nowych projektów o łącznej mocy blisko 200 MW.

“Plany PGE na rozwój fotowoltaiki są ambitne, a jak na razie spółka jest jeszcze na początku drogi w rozwoju energii ze słońca” – powiedział także ekspert.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Planowane inwestycje ciepłownicze PGE mają za zadanie doprowadzić do znaczącego odejścia od wytwarzania ciepła w oparciu o węgiel do 2030 roku w większości lokalizacji, gdzie PGE posiada aktywa ciepłownicze. Nowe źródła będą wykorzystywać do produkcji ciepła gaz, odpady komunalne, biomasę, ciepło odpadowe oraz energię odnawialną.

Jedną z inwestycji zbliżających spółkę do tego celu jest rozpoczęcie budowy Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach. W 2021 spółka wybrała także wykonawców, którzy wybudują kotłownie rezerwowo-szczytowe w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy – inwestycje w nowe kogeneracyjne jednostki gazowe mają sprawić, że w Gorzowie Wielkopolskim i Rzeszowie z produkcji ciepła zostanie całkowicie wyeliminowany węgiel. Inne inwestycje ciepłownicze spółki miały też miejsce w Gdańsku i Lublinie.

Rozwój i modernizacja infrastruktury dystrybucyjnej

PGE kończy w tym roku swoją największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu. Powstaje także stacja elektroenergetyczna 110/15 kV w Czosnowie wraz z liniami wysokiego napięcia. Ma to poprawić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i umożliwić przyłączanie do sieci nowych obiektów.

Jak jednak podaje spółka, jednym z ważniejszych zagadnień transformacji energetycznej w Polsce jest budowa nowoczesnej łączności dla sektora energetyki zapewniającej niezawodną i bezpieczną transmisję danych. W tym celu od ponad dwóch lat w Grupie PGE trwające prace nad wymaganiami dla sieci łączności specjalnej LTE450.
Usługi z zakresu zielonej energii

W 2021 r. PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi dla łącznego wolumenu ponad 2 350 GW. To tyle, ile energii zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych w Polsce. Ilustruje to poniższa grafika PGE:

 

Z oferty „Naturalnie że energia”, gwarantującej pochodzenie energii z odnawialnych źródeł, w szczególności energii z wiatru, skorzystały m.in. takie firmy jak: PepsiCo Polska, Krynica Vitamin i BASF Polska.

Polska „zieloną wyspą” dzięki węglowi? Wyniki finansowe PGE doskonale ilustrują ten paradoks