{"vars":{{"pageTitle":"Platformy startowe szansą na rozwój startupów z Polski Wschodniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["impact","impact-cee","parp","polska-wschodnia"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"5 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":129520}} }
300Gospodarka.pl

Platformy startowe szansą na rozwój startupów z Polski Wschodniej

Biznesowa droga startupów jest zazwyczaj bardzo kręta. Zdarza się często, że problemy pojawiające się w trakcie realizacji przedsięwzięcia wykluczają dalszy rozwój biznesu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pokazuje, że kurs na rynkowy sukces nie musi być trudny. Platformy startowe dla nowych pomysłów to program realizowany w ramach poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który tworzy przyjazne warunki dla rozwoju startupów i stymuluje innowacyjną przedsiębiorczość makroregionu.

Platformy startowe dla nowych pomysłów to kompleksowy program inkubacyjny, otwarty dla osób fizycznych, które mają pomysł na innowacyjny biznes, ale brakuje im wiedzy, jak go zrealizować. Za działania Platform startowych odpowiadają Animatorzy, czyli ośrodki innowacji zlokalizowane w 5 miastach Polski Wschodniej: Białostocki Park Naukowo – Technologiczny, Olsztyński Park Naukowo – Technologiczny, Fundacja OIC Poland z Lublina, Puławski Park Naukowo – Technologiczny oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Każdy z Animatorów oferuje przyszłym przedsiębiorcom program inkubacji realizowany w szerokim partnerstwie, na które składają m.in. uczelnie wyższe, ośrodki badawcze, fundusze VC, aniołowie biznesu oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa branżowe. Na przestrzeni całego procesu zmierzającego do przekucia innowacyjnego pomysłu w rentowny biznes startupem opiekują się doświadczeni managerowie, biznesowi eksperci oraz mentorzy. Aby wziąć udział w programie należy zgłosić pomysł biznesowy do wybranej Platformy startowej. Nabór otwarty jest do 31 października 2022 r.

Od pomysłu do produktu

O sukcesie innowacyjnego biznesu przesądzić mogą różne czynniki. Zadaniem Platform startowych jest ich sprawna identyfikacja, aby umożliwić startupowi opracowanie produktu zdolnego konkurować na rynku. W tym celu zapewniają startupom bezpłatne wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej, jak również specjalistyczne usługi obejmujące wsparcie techniczne, technologiczne, inżynierskie, informatyczne czy wzornicze, każdorazowo dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Celem inkubacji jest przygotowanie przedsiębiorstwa do samodzielnego funkcjonowania poprzez potwierdzenie rynkowych hipotez opracowanego modelu biznesowego przedsięwzięcia. Istotnym elementem procesu jest diagnoza potrzeb wybranych segmentów klientów, aby przygotowany produkt oferował na tyle istotną wartość, że będą skłonni za nią płacić.

Startupy lekarstwem na problemy współczesnego świata

Zgłaszane pomysły mogą odpowiadać na bardzo rozległe i powszechne wyzwania współczesnych społeczeństw. Istotnym problemem z zakresu zarządzania miejskiego jest szybko postępująca zabudowa przestrzeni, ograniczająca liczbę miejsc parkingowych w centrach miast. ParkCash to startup wyinkubowany w Platformie startowej Start in Podkarpackie (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego), który odpowiedział na rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe oraz zjawisko dostępnych, ale niewykorzystywanych przestrzeni na parkingach komercyjnych, biurowych, prywatnych czy osiedlowych. Opracowany system pozwalający na współdzielenie miejsc dostępnych w danej chwili zostały doceniony w konkursie Top Startup Polski Wschodniej, organizowanym w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w 2019 r.
Najlepiej znamy te potrzeby klientów, z którymi kiedyś zetknęliśmy się osobiście. Rozwiązaniem startupu Prevlly, dopracowanym poprzez udział w programie inkubacji Platformy startowej Unicorn Hub (Fundacja OIC Poland), jest prewencyjny plaster przeciwodleżynowy. Główną przewagą plastra jest jego unikalna budowa, która w znaczącym stopniu ogranicza występowanie odleżyn. Pomysł, który początek wziął z potrzeby pomocy bliskiej osobie, spotkał się z dużym uznaniem jury konkursu Creative Bussines Cup w 2019 r. Zwycięstwo w krajowej edycji pozwoliło spółce uczestniczyć w światowych finałach Creative Bussines Cup oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe.

Inkubacja to pierwszy krok

Startupy, które pomyślnie ukończyły proces inkubacji, nie są skazane na samodzielne poszukiwanie dalszego finansowania. Dla nich przygotowany został drugi etapu programu, czyli poddziałanie 1.1.2 PO PW Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. W konkursie na najlepszych przedsiębiorców czekają bezzwrotne dotacje w wysokości nawet 1 miliona zł, pomagające sfinansować wejście na rynek oraz pierwszą sprzedaż produktu. Startupy mogą przeznaczyć środki na wynagrodzenie zespołu, zakup środków trwałych lub niezbędnych surowców i materiałów, nabycie usług, wartości niematerialnych i prawnych oraz działania informacyjno-promocyjne. Do końca marca br. z dofinansowania skorzystało już blisko 200 podmiotów wdrażających innowacyjne rozwiązania. Ten konkurs otwarty będzie dla startupów co najmniej do 30 grudnia 2021 r.

Startupy rozwijające swoje pomysły biznesowe w Platformach startowych w kolejnych miesiącach będą miały możliwość ubiegać się o wsparcie w ramach kolejnego programu na rzecz rozwoju makroregionu Polski Wschodniej w ramach perspektywy finansowej 2021 – 2027.