{"vars":{{"pageTitle":"Praca w IT bez doświadczenia. Gdzie takiej szukać?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["branza-it","material-partnera","programowanie","rekrutacja","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"22 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":389717}} }
300Gospodarka.pl

Praca w IT bez doświadczenia. Gdzie takiej szukać?

Czy warto szukać pracy w IT? To jedna z najlepszych ścieżek kariery zawodowej, które można obrać już na wczesnym etapie swojego życia. Rynek pracy w branży technologicznej jest konkurencyjny. Warto upewnić się, że posiada się umiejętności i doświadczenie, których szukają pracodawcy. Gdzie szukać swojego pierwszego zatrudnienia w informatyce?

Pierwsza praca w IT – jak zacząć programować?

Jak zacząć naukę programowania i kodowania samodzielnie, a potem zdobyć swoją pierwszą pracę IT? Doskonałym sposobem na to jest znalezienie i wykorzystanie zasobów znajdujących się w sieci… za darmo. Wyszukiwarki internetowe są obecnie skonstruowane w sposób, który ułatwia odsiew najważniejszych informacji od tych zbytecznych. Zdobycie dostępu do artykułów, tutoriali, boot campów i kursów online (chociaż te najczęściej są już płatne) nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Kolejnym krokiem będzie zaczęcie swoich własnych, małych projektów – aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Człowiek uczy się najłatwiej poprzez praktykę. Teoria jest ważna, ale tylko wtedy, gdy korzysta się z niej podczas codziennych zadań. GitHub to miejsce, które warto odwiedzić, gdy będzie miało się już jakiekolwiek pojęcie o programowaniu i kodowaniu. Dzięki tej platformie możliwe będzie przystąpienie do projektów open source’owych i rozwinięcie ich z pomocą innych informatyków. Takie zadania świetnie symulują środowiska pracy oraz uczą działania i rozwiązywania problemów w grupie.

Przed przejściem do coraz bardziej złożonych projektów (wymagających użycia nowych umiejętności) warto upewnić się, że opanowało się podstawowe koncepcje, narzędzia i urządzenia. Początkujący programista, który chce zacząć szybko pracę, zazwyczaj chwyta się wszystkiego na raz. To błąd. Większość pracodawców ceni sobie bardziej wiedzę specjalistyczną na temat jednej aplikacji, aniżeli wiedzę pobieżną dotyczącą podstawowego działania trzech różnych programów.

Czy firmy w sektorze technologicznym przyjmują programistów bez doświadczenia?

Wiele firm z sektora technologicznego chętnie przyjmuje programistów bez doświadczenia (chociaż wymagana jest podstawowa wiedza). Dzieje się tak, ponieważ branża IT stale się zmienia i ewoluuje. Firmy zawsze potrzebują nowych uzdolnionych kandydatów, którzy pozwolą wyprzedzić konkurencję. Przedsiębiorcy działający w sektorze wysokich technologii często oferują programy szkoleniowe i rozwojowe. Zależy im na tym, aby pomóc nowym kandydatom i stażystom nauczyć się umiejętności, których potrzebują, aby wspólnie odnieść sukces.

Praca w IT bez doświadczenia – jakie umiejętności będą potrzebne, aby przejść proces rekrutacji?

Kandydaci chcący znaleźć pracę w IT muszą popracować zarówno nad umiejętnościami miękkimi, jak i twardymi. To oznacza, że:

Ponadto rekruterzy szukają osób, które potrafią korzystać ze swoich umiejętności pod presją czasu.

Gdzie szukać pierwszego zatrudnienia w branży IT bez doświadczenia?

Znalezienie pierwszej pracy w branży IT wcale nie jest takie trudne! Wystarczy skorzystać w tym celu z darmowych stron internetowych, na których pracodawcy zamieszczają swoje oferty na nowe stanowiska. Rekruterzy firm technologicznych są świetnie zapoznani ze standardami panującymi w ich środowisku i wiedzą, że dzięki witrynom WWW są w stanie dotrzeć do największej liczby kandydatów.

Swoich sił spróbować można również na licznych targach pracy. To jeden z najlepszych sposobów, aby zapoznać się z firmą, której będzie się wysyłać swoje CV oraz portfolio. Jednocześnie dowiedzieć się też jakich umiejętności wymaga konkretna firma, aby zatrudnić pracownika na stanowisko juniorskie.

Rozpoczęcie kariery w IT to szansa na zdobycie wysokich zarobków miesięcznych już nawet na początku przygody – narzekać nie mogą nawet juniorzy. To jeden z sektorów gospodarki, dla którego warto się przebranżowić ze względów finansowych. Nauka zawodu jest możliwa w domu, a ofert pracy jest dużo. Najlepiej zrobić to już teraz, aby wyprzedzić konkurencję!