{"vars":{{"pageTitle":"Spór o Turów. Wznowione negocjacje z Czechami i nowe argumenty Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["czechy","generalna-dyrekcja-ochrony-srodowiska","kopalnia-i-elektrownia-w-turowie","kopalnia-wegla-csm","pge","polska-grupa-energetyczna","tsue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"24 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248708}} }
300Gospodarka.pl

Spór o Turów. Wznowione negocjacje z Czechami i nowe argumenty Polski

Są doniesienia, że Czesi nie przestrzegają międzynarodowego prawa przy wydawaniu pozwoleń na wydobycie węgla i nie uwzględniają uwag sąsiedniego kraju w sprawie szkodliwego wpływu eksploatacji na tereny przygraniczne. Dotyczy to kopalni głębinowej ČSM w Czechach. Czy strona polska użyje tego samego argumentu w negocjacjach?

We wtorek 18 stycznia po dwóch miesiącach zostały wznowione polsko-czeskie rozmowy dot. kopalni Turów.

Rozmowy odbyły się w Warszawie i dotyczyły sporu wokół kopalni węgla brunatnego Turów. Polskiej stronie zależy na polubownym zakończeniu tego sporu. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z minister środowiska Anną Hubaczkovą.

Do tej pory Czesi nie chcieli zgodzić się na rozwiązania proponowane przez Polskę. W zeszłym tygodniu nastąpił przełom i strona czeska wznowiła rozmowy.

Polska przejmuje pałeczkę?

Polska chce wykazać, że czeska przygraniczna kopalnia węgla kamiennego ČSM, należącą do państwowej spółki OKD kontynuuje działalność bez ponownych transgranicznych konsultacji środowiskowych i bez uwzględnienia uwag strony polskiej – wynika z pisma Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do czeskiego Ministerstwa Środowiska.

W poniedziałek Wanda Buk, członkini zarządu PGE, napisała na Twitterze, że kopalnia przez ostatni rok działała bez oceny środowiskowej.

Te informacje według strony polskiej mogą być kluczowe w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Czeska kopalnia ČSM, w której pracuje wielu polskich górników, stała się ważnym punktem negocjacyjnym polsko-czeskiego konfliktu.

Co dokładnie jest problemem wskazywanym przez stronę polską? Z końcem 2021 r. Czesi przedłużyli koncesję na działalność kopalni ČSM bez przeprowadzenia nowej oceny oddziaływania na środowisko, mimo, że Polska informowała o niepokojącym wpływie eksploatacji na terenie powiatu cieszyńskiego w województwie śląskim.

Czesi mówili o środowisku, używając różnych nowych argumentów, Polacy przypominają, że Czesi mają problemy z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska Pojawiają się zarzuty dyskryminacji na podstawie Karty Energetycznej, przypominanej przez PGE Polską Grupę Energetyczna – powiedział Wojciech Jakubik, naczelny portalu BiznesAlert.pl w radiowej Jedynce.

Kontynuacja wydobycia węgla w kopalni ČSM może negatywnie znacząco zagrażać środowisku i zdrowiu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej – podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

– Mamy nadzieję, że podejście nowego czeskiego rządu do sprawy Turowa będzie inne niż poprzedników, którzy – niestety – pozorowali wolę zawarcia porozumienia. Jak będzie? Przekonamy się już dziś – mówi PAP wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.