{"vars":{{"pageTitle":"Sposób na ochronę zdrowia i poprawę jakości życia pacjenta. Czym dla Roche Polska jest Warsaw Health Innovation Hub?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["impact","material-partnera"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"23 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221755}} }
300Gospodarka.pl

Sposób na ochronę zdrowia i poprawę jakości życia pacjenta. Czym dla Roche Polska jest Warsaw Health Innovation Hub?

Warsaw Health Innovation Hub to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii, koordynowany przez Wydział Innowacji i Rozwoju Biotechnologii ABM. O tym jaki sposób inicjatywa przekłada się na poprawę jakości życia pacjentów opowiada Maciej Max Latos, finance and service director w Roche Polska.

Jakie są priorytety firmy Roche, jeśli chodzi o obecność na polskim rynku?

Roche Polska inwestuje w rozwiązania, które podnoszą jakość systemu ochrony zdrowia i leczenia oraz odpowiadają na niezaspokojone potrzeby terapeutyczne pacjentów w naszym kraju. Wiemy również jak ważną rolę odgrywa rozwój dlatego dużą część środków przeznaczamy na badania i innowacje. Rozumiejąc swoją rolę w przeciwdziałaniu pandemii i jej skutkom przez poprawę diagnostyki i szukanie skutecznych metod leczenia, jeszcze bardziej zwiększyliśmy te nakłady. W ciągu ostatnich sześciu lat zainwestowaliśmy w Polsce ponad 4 mld zł. W 2020 roku nakłady inwestycyjne po raz pierwszy przekroczyły kwotę 1 mld zł. Inwestujemy także w transformację branży farmaceutycznej i zaawansowane rozwiązania informatyczne, bez których nie byłby możliwy rozwój nowych leków i terapii.

W dążeniu do poprawy jakości życia pacjentów kluczowa jest także wymiana wiedzy, doświadczeń i kompetencji różnych podmiotów systemu ochrony zdrowia. Dlatego budujemy i rozwijamy partnerstwa ze środowiskami naukowymi, medycznymi, instytucjonalnymi i pacjenckimi.

Roche jest jednym z uczestników Warsaw Health Innovation Hub. W jaki sposób ta współpraca wpisuje się w strategię firmy? 

Tak jak wspomniałem, partnerstwa są dla nas kluczowe, bo to dzięki nim możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które realnie przekładają się na poprawę jakości życia polskich pacjentów oraz na funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia. Jest dużo wyzwań stojących przed naszym krajowym systemem, są one kompleksowe i odpowiedź na nie wymaga partnerstwa publiczno-prywatnego. Staramy się budować wokół nas nowoczesny ekosystem, który pozwala nam na wdrażanie innowacji i automatycznie przekłada się na inwestycje.

Jednym z takich kluczowych dla nas partnerstw jest inicjatywa Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). To unikatowa platforma, aby takie rozwiązania tworzyć. Roche aktywnie uczestniczy w tworzeniu WHIH i rozwijaniu rozwiązań w ramach tej inicjatywy. Dzięki temu dostrzegamy zmianę naszej roli z dostawcy rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych na partnera współkreującego rozwiązania wzmacniające system ochrony zdrowia w Polsce.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o tym, jakie projekty Roche realizuje w ramach WHIH?

Dostrzegamy kilka kluczowych obszarów wymagających podjęcia jak najszybszych działań. Jednym z nich jest rak płuca. Dane epidemiologiczne pokazują, że śmiertelność przewyższa obecnie liczbę nowych zachorowań. Jest to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy w Polsce, i  jednocześnie pierwsza przyczyna zgonów nowotworowych w naszym kraju. Ścieżka pacjenta z takim nowotworem jest zdecydowanie za długa i wymaga optymalizacji. Od momentu rozpoznania choroby do postawienia diagnozy mija średnio 10 tyg, a do rozpoczęcia leczenia aż 4 miesiące. Cele Roche w tym obszarze to skrócenie wspomnianej ścieżki pacjenta poprzez poprawę diagnostyki i udostępnienie najlepszych możliwych terapii. Z danych wynika, że mniej niż 10% wszystkich chorych ma wykonywane badanie molekularne.

W ramach inicjatywy WHIH realizujemy projekt Similar Case DataBase (SCD). To nowoczesne podejście możliwe dzięki wykorzystaniu zasobów Roche w Polsce, w tym między innymi: ekspertyzy IT (Roche Global IT Solution Centre), diagnostyka (Roche Diagnostics) oraz możliwości jakie daje medycyna personalizowana.

Similar Case DataBase to technologia bioinformatyczna wspierająca optymalizację ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej u chorych na raka płuca w Polsce poprzez opracowanie i wdrożenie technologii wyszukiwania podobnych przypadków klinicznych. Oczekiwany rezultat to poprawa jakości życia pacjentów z rakiem płuca, w tym podwyższenie wskaźnika przeżyć m.in. poprzez dostęp do nowoczesnej diagnostyki z wykorzystaniem profilowania genomowego. Kluczowe w realizacji projektu będzie wykorzystanie założeń onkologii precyzyjnej, mówiących, że każdy nowotwór charakteryzuje się unikatowym profilem nuklearnym. Trwają obecnie konsultacje z zaangażowaniem strony publicznej – ośrodków klinicznych, centrów onkologii, które umożliwią pracę nad projektem.

Mówił Pan o bieżących planach i projektach polskiej placówki Roche. A jak to się przedstawia w długim terminie? Czy widzi Pan jakieś nowe trendy w branży farmaceutycznej, za którymi podąża także Roche?

Nie ma przyszłości medycyny i opieki zdrowotnej bez IT i nowych technologii. Rozwój digital health to okazja do nowoczesnego wsparcia lekarza i pacjenta w procesach diagnostyki, opieki medycznej i podejmowania decyzji. Rozwiązania digital health pozwalają skrócić czas leczenia, zwiększyć jego skuteczność, a w rezultacie zmniejszyć koszty. To jest przyszłość medycyny, którą tworzymy już dzisiaj.
Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche, dzięki zaawansowanym algorytmom analitycznym i nowoczesnym rozwiązaniom pozwalającym m.in. na zbieranie i analizowanie ogromnych ilości danych z badań klinicznych, wspiera naukowców i lekarzy w przyspieszeniu procesu opracowywania nowego leku i w efekcie sprawia, że szybciej trafia on do pacjentów.

Zgodnie z wynikami raportu Open Data Institute „Wtórne wykorzystanie danych dotyczących zdrowia w Europie”, Polska znajduje się na 12. miejscu wśród 29 krajów pod względem jakości polityki i prawodawstwa, jak i tempa wdrażania zmian. Nasz kraj osiągnął 72% postępu we wdrażaniu polityki danych, 50% w jakości ustawodawstwa, co łącznie pozwoliło określić poziom wtórnego wykorzystywania danych na 61%. Jest to więc obszar, który musimy rozwijać. Dane dotyczące zdrowia mają potencjał, aby uczynić systemy opieki zdrowotnej zrównoważonymi i poprawić opiekę nad pacjentami poprzez wcześniejsze diagnozowanie chorób, skuteczniejsze ich leczenie lub nawet zapobieganie im, a także umożliwienie lekarzom podejmowanie szybszych i pewniejszych decyzji terapeutycznych.

Dzięki wtórnemu wykorzystaniu danych medycznych można lepiej personalizować leczenie pacjentów, czyli dopasowywać najefektywniejszą terapię do konkretnego przypadku medycznego. Oprócz spersonalizowanej opieki zdrowotnej, wtórne wykorzystanie danych dotyczących zdrowia może zapewniać postęp nauki i innowacji oraz pomóc klinicystom i innym ekspertom lepiej zrozumieć wpływ interwencji zdrowotnych na wyniki leczenia. Dane są niezmiernie istotne również w kontekście VBHC (Value Based Healthcare), czyli podejściu opartym na płaceniu za efekt leczenia. Aby jednak go ocenić potrzebne są wiarygodne dane, które służą recenzowaniu skuteczności działań terapeutycznych. Dzięki VBHC opieka zdrowotna ma szansę wejść na wyższy poziom, w którym nakłady na zdrowie traktowane są jako inwestycja, a nie koszt.

Znakomitym przykładem na wykorzystywanie technologii do lepszego diagnozowania choroby i jej celowanego leczenia jest medycyna personalizowana, na której koncentrujemy swoją działalność. Obecnie ponad 60% leków Roche wytwarzanych jest zgodnie z koncepcją medycyny personalizowanej, opartej na sekwencjonowaniu genomowym. Rozwój tego kierunku możliwy jest dzięki gromadzeniu, przetwarzaniu i interpretacji ogromnej ilości danych o pacjencie i jego schorzeniach. Medycyna personalizowana to najbardziej obiecujący kierunek rozwoju medycyny, zwłaszcza onkologii.

Jak można ocenić dotychczasową działalność WHIH? Czy to inicjatywa, którą warto przenosić też zagranicę?

WHIH to projekt, jakiego jeszcze nie było. Partnerstwo publiczno-prywatne oparte na zaufaniu, które w efekcie ma doprowadzić do poprawy jakości polskiego systemu ochrony zdrowia. WHIH ma szansę i potencjał, by stać się modelowym rozwiązaniem partnerstwa publiczno-prywatnego – nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działania podejmowane w ramach WHIH przecierają szlak tym wszystkim inicjatywom, które powstaną później. Będą one miały szansę korzystać z wypracowanych najlepszych praktyk. Widzimy duże zainteresowanie w ramach Grupy Roche do wykorzystania najlepszych praktyk WHIH do tworzenia takich rozwiązań w innych krajach. Daje to również możliwość stworzenia jeszcze większej platformy w przyszłości i wykorzystania zasobów nie tylko polskich, ale również europejskich. Wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i koncernów sektora biotechnologii i farmacji w przyszłości ma doprowadzić do utworzenia Polskiej Doliny Medycznej opartej o kompetentną bazę akademicką.