{"vars":{{"pageTitle":"Wielkopolska wodorowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["wielkopolska","wodor"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"5 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":300605}} }
300Gospodarka.pl

Wielkopolska wodorowa

Obecny stan gospodarki wodorowej oparty na wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii, na poziomie regionalnym i krajowym, jest aktualnie jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Rozwój technologii w innych rozwiniętych krajach i związane z nimi korzyści skali, a także profity, mogące wynikać z gospodarki wodorowej, były bodźcem do podjęcia działań zmierzających do rozwoju technologii wodorowej w Wielkopolsce.

Prowadzenie gospodarki wodorowej zostało uwzględnione w najważniejszych dokumentach strategicznych wyznaczających kierunki rozwoju gospodarczego regionu, tj. Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku i Strategii na rzecz neutralności klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040. Realizacja poszczególnych celów, w szczególności w zakresie zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, poprawy stanu oraz ochronny środowiska przyrodniczego Wielkopolski może zostać osiągnięta tylko dzięki rozwojowi gospodarki wodorowej.
Dotychczasowe działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego skupiały się na angażowaniu lokalnych interesariuszy w proces budowy gospodarki wodorowej, nawiązywaniu kontaktów w kraju i za granicą, edukacji i rozpowszechnianiu informacji o technologiach wodorowych, wspieraniu i promocji podmiotów gospodarczych. W przyszłej perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 ma zostać kontynuowane wsparcie finansowe działalności B+R dedykowane m.in. przedsiębiorcom, konsorcjom, jednostkom naukowym, instytutom badawczym i uczelniom wyższym w ramach budowy infrastruktury B+R, prac B+R z możliwym komponentem wdrożeniowym, uzyskania i ochrony własności intelektualnej, cyfryzacji, automatyzacji, usług proinnowacyjnych i prorozwojowych m.in. w obszarze technologii nisko i zeroemisyjnych.
– Od 2018 roku uczestniczymy w poszukiwaniu partnerów zaangażowanych w promocję
i rozwój technologii opartych na zastosowaniu wodoru, stwarzając tym samym możliwość pozyskania wiedzy i budowania kompetencji przez swoich interesariuszy w obszarze gospodarki wodorowej. Delegacje złożone z przedstawicieli władz regionu, nauki oraz przedsiębiorców odwiedziły między innymi Japonię, Niemcy, Hiszpanię, Australię i Niderlandy – mówi Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
W grudniu 2019 r. utworzona została Wielkopolska Platforma Wodorowa będąca ciałem opiniotwórczym i doradczym Samorządu, platformą współpracy międzyśrodowiskowej biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych.
– Naszym celem jest połączenie i wykorzystanie potencjału zrzeszonych w ramach Platformy podmiotów na rzecz budowy nisko i zeroemisyjnej gospodarki – zapewnia Jacek Bogusławski, Członek Zarządu WW i Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
5 lipca 2021 r. podpisana została Deklaracja o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, której sygnatariusze potwierdzili wolę współpracy na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie, zaangażowania w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego
o technologie wodorowe. Jak twierdzi Marszałek Marek Woźniak, ustanowienie Wielkopolskiej Doliny Wodorowej pozwoli wzmocnić pozycję Wielkopolski, jako istotnego gracza
w nowotworzonym przemyśle wodorowym.
Samorząd Województwa realizuje obecnie dwa projekty w ramach WRPO 2014+ w obszarze tematyki wodorowej.

„Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” obejmuje budowę i wspieranie marki regionalnej opartej o technologie niskoemisyjne, w których nośnikiem energii jest wodór. Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej dzięki stworzeniu regionalnego ekosystemu gospodarki niskoemisyjnej.
Celem drugiego projektu „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru” jest podniesienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw i instytucji sektora nauki poprzez wsparcie w prowadzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru technologii nisko i zeroemisyjnych, w szczególności dotyczących możliwości wykorzystywania wodoru jako nośnika energii. W ramach projektu realizowana jest inicjatywa „Szkoły Wodorowej” służąca budowie przyszłych kadr dla tego wymagającego sektora gospodarki.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi jest gospodarzem targów H2POLAND, które odbędą się 17-18 maja w Poznaniu. Wydarzenie będzie platformą wymiany eksperckiej wiedzy podczas konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań w dziedzinie nisko i zeroemisyjnej gospodarki.