{"vars":{{"pageTitle":"Zawiało na plaży. Projekt Plaża PGE przybliża wczasowiczom tajniki morskiej energetyki wiatrowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["edukacja","energetyka","energia","klimat","morze-baltyckie","pge","pge-baltica"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":181433}} }
300Gospodarka.pl

Zawiało na plaży. Projekt Plaża PGE przybliża wczasowiczom tajniki morskiej energetyki wiatrowej

Wakacje to nie czas odpoczynku od nauki – przecież uczymy się całe życie. I dlatego PGE uruchomiła projekt edukacyjny „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”. Na czterech plażach każdy, niezależnie od wieku, mógł poszerzyć wiedzę o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych.

Specjalne strefy edukacyjne w Lubiatowie w gminie Choczewo, w Łebie, Ustce i Międzyzdrojach przyciągnęły turystów i mieszkańców. Mogli dowiedzieć się, jak będą działały morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i jakie korzyści to przyniesie Polsce. PGE w ramach projektu zachęcało także do pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i promowało postawy ekologiczne. Strefy były dostępne od 22 lipca do 17 sierpnia.

W strefie edukacyjno-warsztatowej zorganizowano ścieżkę wiedzy, która zawierała zróżnicowane, interaktywne elementy: plansze edukacyjne, Twister PGE i Giga Memory PGE. Oprócz tego znalazły się tam planszówka, koło fortuny i okulary wirtualnej rzeczywistości. Zainteresowani skorzystali z Infokiosku, który oferował cykl interaktywnych prelekcji z quizem o korzyściach wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.

W trosce o naturę

Wśród tego znalazły się informacje o jednym z mieszkańców Morza Bałtyckiego. Chodzi o objętą ścisłą ochroną gatunkową w Polsce kaczkę lodówkę. Z Morską Farmą Wiatrową Baltica sąsiaduje Ławica Słupska, gdzie zimuje ten gatunek. Projekt Baltica jest dostosowany do potrzeb kaczki lodówki – zrezygnowano z zabudowy turbinami wiatrowymi akwenu, który przylega do Ławicy Słupskiej. Ponadto utworzono korytarz przelotowy, by ułatwić kaczkom dostęp do żerowisk.

PGE zaprezentowała także turbinę wiatrową o imponującej skali. Dzięki specjalnej makiecie można było zestawić jej wymiary z Latarnią Morską w Świnoujściu, biurowcem „Zieleniak” w Gdańsku czy paryską wieżą Eiffla. Uczestnicy mogli zostać operatorami miniturbiny wiatrowej. Pokazano, jak działa ręczny model elektrowni wiatrowej oraz miniwersja generatora wiatrowego.

Nie tylko edukacja

Utworzono także strefę sportową, gdzie umiejscowiono wielofunkcyjne boisko do siatkówki plażowej, piłki nożnej i badmintona. Zapewniono też emocje fanom siatkówki, gdyż w Lubiatowie i w Łebie mogli spotkać się z zawodnikami PGE SKRY Bełchatów, Sebstianem Adamczykiem i Mikołajem Sawickim.

Sobotnie wieczory umiliło kino plenerowe. O rozrywkę muzyczną zadbali skrzypaczka Ewa Herman, gitarzysta Paweł Kasprzewski, saksofonista Felipe Alvarado oraz harfistka Alicja Garczarek. W weekendy odbywały się warsztaty z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym oraz lokalnymi nadleśnictwami.

Morska energetyka wiatrowa jest przyszłością

To najbardziej akceptowalna społecznie technologia wytwarzania energii elektrycznej. Ponad 80 proc. badanych stwierdziło, że prąd z morskich farm wiatrowych pomoże z walką ze zmianami klimatu. Niemal dwie trzecie respondentów wskazało tę technologię jako preferowany sposób zasilania domu. Ponadto trzech na czterech ankietowanych uważa, że morska energia wiatrowa to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania prądu ze społecznego punktu widzenia. To wyniki z badania opinii publicznej, opublikowanego w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” z maja 2019 roku.

Jak wskazuje Giles Dickson, szef europejskiego zrzeszenia przemysłu wiatrowego WindEurope: „potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest ogromny, a polski przemysł wiatrowy jest gotowy do rozpoczęcia działalności. Wiatr przyczyni się do budowy bardziej nowoczesnej, niezależnej i zdrowej Polski. Wzmocni współpracę w regionie Morza Bałtyckiego. I stworzy w Polsce przyszłościowe miejsca pracy w przemyśle wytwórczym, usługowym, morskim i portowym”.

Grupa PGE będzie jednym z pierwszych polskich podmiotów, który planuje uruchomienie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Planuje rozwój projektów offshore – do 2030 roku wybuduje instalacje: Baltica-2 i Baltica-3 o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Po 2030 roku powstanie także elektrownia Baltica-1 o mocy blisko 1 GW. W efekcie projekty zaspokoją zapotrzebowanie na energię aż 5,4 mln gospodarstw domowych. Pierwszy prąd z pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – Baltica 3 popłynie już w 2026 roku.

Morskie farmy wiatrowe to jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się sektorów europejskiej energetyki. Ich lokalizacją będzie również Bałtyk – w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej powstaną turbiny, które wyprodukują czystą energię dla milionów gospodarstw.

Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce przyniesie korzyści zarówno ekonomiczne, środowiskowe, społeczne, jak i zapewni bezpieczeństwo energetyczne. Morska energetyka wiatrowa będzie stanowić źródło zeroemisyjnej energii, która jest potrzebna do urzeczywistnienia transformacji energetycznej Polski.

Czytaj też