{"vars":{{"pageTitle":"Co dziesiąty mieszkaniec UE nie ma pieniędzy na wartościowy posiłek. Są nowe alarmujące dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","eurostat","main","najnowsze","posilki","ubostwo","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":718433}} }
300Gospodarka.pl

Co dziesiąty mieszkaniec UE nie ma pieniędzy na wartościowy posiłek. Są nowe alarmujące dane

Niemal 10 proc. obywateli Unii Europejskiej nie mogło sobie pozwolić w ubiegłym roku na posiłek składający się z mięsa, ryby lub jego wegetariańskiego odpowiednika co drugi dzień. Liczba takich osób rośnie.

W 2023 r. 9,5 proc. populacji UE nie było stać na posiłek zawierający mięso, rybę lub jego wegetariańskiego odpowiednika. To wzrost o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z 2022 r., kiedy odsetek ten wynosił 8,3 proc., podaje Eurostat, urząd statystyczny UE, który gromadzi dane na temat państw członkowskich.

Możliwość zapewnienia sobie posiłku z mięsem, rybą lub odpowiednikiem wegetariańskim co drugi dzień jest jednym z aspektów, na podstawie którego oblicza się wskaźnik ubóstwa materialnego i społecznego. To także jeden z głównych wskaźników europejskiego filaru praw socjalnych.


Czytaj także: Ubóstwo w Polsce znowu wzrosło. Najbiedniejszych jest więcej niż rok wcześniej


Odsetek ten jest jeszcze większy, kiedy weźmiemy pod uwagę grupę osób zagrożonych ubóstwem. Na wartościowy posiłek co drugi dzień nie stać niemal co czwartego obywatela UE z tej grupy (22,3 proc.). To wzrost o 2,6 punków procentowych w porównaniu z 2022 rokiem (19,7 proc.).

Na poziomie krajowym najwyższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem, których nie stać na odpowiedni posiłek, odnotowano na Słowacji (45,7 proc.) – to ponad 17 proc. całej populacji tego kraju. Kolejne lokaty zajęły Węgry (44,9 proc.) i w Bułgaria (40,2 proc.).

Z drugiej strony najniższy odsetek odnotowano w Irlandii (4,2 proc.), gdzie dla całej populacji to zaledwie 1,6 proc. Dobre wyniki zarejestrowano także na Cyprze (5 proc.) i w Portugalii (5,9 proc.).

Polska szczęśliwie zalicza się do grupy krajów, w których odsetek osób, nie mogących pozwolić sobie na wartościowy posiłek, jest raczej niewielki. Wśród osób zagrożonych ubóstwem w ubiegłym roku było to niespełna 10 proc., co stanowi 3,5 proc. całego społeczeństwa.

Pokazuje to poniższa grafika:

W UE różnica między całkowitą populacją a populacją zagrożoną ubóstwem pod względem zapewnienia sobie odpowiedniego posiłku wynosiła 12,8 punktu procentowego. Na poziomie kraju Węgry zgłosiły największą różnicę na poziomie 30,2 punktu procentowego, następnie Słowacja (27,9 punktu procentowego) i Grecja (27,3 punktu procentowego).

Natomiast Szwecja, Cypr, Luksemburg, Portugalia i Irlandia zgłosiły najmniejsze różnice, wszystkie poniżej 4,0 punktu procentowego.

Czytaj także: