{"vars":{{"pageTitle":"6 zasad, które należy wdrożyć wg lekarzy i menedżerów służby zdrowia, aby bezpiecznie odmrozić gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","sektor-medyczny","uslugi-medyczne"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"14 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":49775}} }
300Gospodarka.pl

6 zasad, które należy wdrożyć wg lekarzy i menedżerów służby zdrowia, aby bezpiecznie odmrozić gospodarkę

Grupa lekarzy z doświadczeniem w przedsiębiorczości i menedżerów służby zdrowia przedstawiła swój wstępny plan odmrożenia polskiej gospodarki w czasie pandemii COVID-19. 

W grupie, która określa się jako apolityczna, znajduje się między innymi Jarosław Oleszczuk, były dyrektor AstraZeneca na Polskę, oraz Michał Boni, były minister pracy i polityki socjalnej.

Ich plan odmrażania gospodarki zawiera sześć rekomendacji.

„Przygotowaliśmy zestaw sześciu rekomendacji dotyczących fazy „odmrażania” gospodarki. Są one oparte o doświadczenia innych krajów w walce z różnymi pandemiami, w tym obecnej COVID19. Staraliśmy się wyważyć kwestie epidemiologiczne, medyczne, społeczne i gospodarcze tak, aby przygotować Polskę i Polaków do „nowej normalności”. Naszym celem nadrzędnym jest ochrona życia – tu nie może być kompromisów” – napisano w manifescie.

Oto one:

1. Masowa diagnostyka

Żeby osoby zdrowe mogły wyjść na ulice, osoby zakażone muszą być odizolowane. Żeby osoby zakażone były odizolowane, musimy wiedzieć, kto jest zakażony. Żeby wiedzieć kto jest zakażony, musimy szeroko diagnozować. Tylko tyle i aż tyle.

2. Monitorowanie kontaktów (ang. contact tracing)

W momencie identyfikacji nowej osoby zakażonej, musimy zidentyfikować wszystkie osoby, z którymi miała ona bliski kontakt w ciągu ostatnich 14 dni. Wszystkie te osoby powinny być z kolei poddane testowi na obecność koronawirusa. Do tego mogą nam posłużyć technologie działające w innych krajach (np. Singapur) i zapewniające jednocześnie pełną ochronę danych osobowych.

3. Bezwzględna kwarantanna osób podejrzanych o zakażenie i ich domowników

Ponieważ testu nigdy nie będzie można przeprowadzić za pomocą aplikacji w telefonie, ważne jest, aby wszystkie osoby mające podejrzane objawy (suchy kaszel i gorączka) od razu poddały siebie i swoich domowników 14-dniowej kwarantannie.

4. Ochrona osób najbardziej narażonych

Grupy podwyższonego ryzyka, to: osoby powyżej 65 roku życia, chorujące na przewlekłe choroby płuc niezależnie od wieku (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, pacjenci onkologiczni, osoby przyjmujące leki hamujące układ odpornościowy (po przeszczepach, choroby autoimmunologiczne).

Można stworzyć dla nich system opieki sąsiedzkiej i wykorzystać służby wojskowe do dystrybuowania dla nich żywności i podstawowych artykułów (być może za darmo). W niektórych krajach seniorzy otrzymali możliwość pobytu w hotelach (które i tak stoją puste), które zostały specjalnie przygotowane na taką okoliczność.

5. Maski ochronne i płyny dezynfekcyjne dla wszystkich

Obecnie cały świat idzie w kierunku obowiązkowych masek ochronnych noszonych przez wszystkich. W Singapurze, w momencie wybuchu epidemii, każde gospodarstwo domowe otrzymało od rządu cztery maski N95.

Aby zniesienie powszechnej samoizolacji było bezpieczne, musimy wdrożyć obowiązek założenia maski ochronnej przy każdorazowym wyjściu z domu.

6. Wzmocnienie zasobów, infrastruktury i procedur w ochronie zdrowia

Zabezpieczenie pracowników ochrony zdrowia przed zakażeniem i zapewnienie komfortu pracy jest kluczowe do jej opanowania. Dotychczasowe doświadczenia w zarządzaniu ochroną zdrowia podczas pandemii wskazują na 4 kluczowe potrzeby zmian:

Pod manifestem (pełna wersja dostępna tutaj), którego autorami są dr Adam Kruszewski i dr n. med. Jarek Oleszczuk, podpisali się także: Marek Bardonski, dr Bogdan Biarda, dr Stefan Bogusławski, Michał Boni, prof. zw. dr hab. Marcin Czech, Jacek Drópiewski, dr n. med. Jakub Gierczyński, dr Ligia Kornowska, Jan Kruszewski, prof. dr hab. Jarek Leszczyszyn, Paweł Przewięźlikowski, dr n med. Piotr Romanowski, dr Jan Skowronski, dr Robert Szymanski, dr Magdalena Władysiuk, dr Marcin Zawadzki.

Według autorów lista lekarzy i menedżerów „gotowych do pracy ponad podziałami” poszerza się i jest otwarta.

„Eksperci zakładają, że mamy przed sobą do dwóch lat ciągłych zmagań z wyzwaniami, jakie spowodował COVID. Tworząc listę zadań staraliśmy się wyważyć kwestie epidemiologiczne, medyczne, społeczne i gospodarcze tak, aby przygotować Polskę i Polaków do naszej nowej normalności. Skuteczne wprowadzenie fazy odmrażania gospodarki będzie olbrzymim wyzwaniem logistycznym, procesowym i zarządczym. Wierzymy, że zdyscyplinowane wdrożenie wszystkich sześciu elementów, które wpisaliśmy na listę, zagwarantuje wspólny sukces” – powiedział dr Kruszewski.

„Jesteśmy apolityczną grupą lekarzy i menedżerów ochrony zdrowia, reprezentujemy różne specjalności i różne branże gospodarki. (…) Na tym etapie walki z pandemią czujemy się w obowiązku zabrać głos w dyskusji, jak przygotować Polskę do odmrażania gospodarki. Wiemy, że skuteczne wdrożenie tego etapu wymaga precyzji, doskonałych procedur operacyjnych, systemów logistycznych, wiedzy i doświadczenia, ale też niezależności od polityki. Wiemy też, że pochopne odmrożenie najprawdopodobniej spowoduje kolejne fale epidemii. Oferujemy nasze doświadczenie w zarządzaniu kryzysami i pomoc pro publico bono” – powiedział dr Jarosław Oleszczuk.

>>> Czytaj też: Mamy nadzieję, że uda nam się zacząć otwierać gospodarkę już za 2-3 tygodnie – wywiad z Łukaszem Czernickim, nowym głównym ekonomistą MF