Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zawarły umowy ramowe z czterema firmami brokerskimi. Partnerzy wesprą PEJ w zakupie ubezpieczeń m.in. na potrzeby realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Umowy podpisano ze spółkami Aon Polska, GrECo Polska, Marsh i Smartt Re.
– Mamy do czynienia z pierwszym w Polsce projektem energetycznym tego typu, nie tylko pod względem rodzaju inwestycji, ale też wartości i terminu realizacji. Zapewnienie ubezpieczeń dla tak dużego projektu jest bardzo odpowiedzialnym wyzwaniem. Dlatego zależało nam na podjęciu współpracy z firmami doświadczonymi w obsłudze ubezpieczeń największych ryzyk budowlanych i umów z najwyższymi sumami ubezpieczeń – powiedział dyrektor pionu finansowego PEJ Wojciech Rosiński, cytowany w komunikacie spółki.
Wybrani przez PEJ brokerzy będą odpowiedzialni za bieżącą obsługę ubezpieczeniową spółki. Co więcej, do ich zadań należy też zaaranżowanie umów ubezpieczenia związanych z projektem budowy elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Z każdym z brokerów zawarto umowę ramową. Na jej podstawie PEJ będą wybierać brokera do poszczególnych ubezpieczeń.
Spółka PEJ wdraża program ubezpieczenia kontrolowany przez inwestora, polegający na samodzielnym zawieraniu umów ubezpieczenia. To tzw. Owner Controlled Insurance Program, który zapewni kontrolę nad kosztami ubezpieczenia i umożliwi wykorzystanie potencjału polskiego rynku ubezpieczeniowego, wyjaśniono w materiale.
Pierwsze umowy ubezpieczenia zaaranżuje się na potrzeby zawarcia umowy EPC. Będą dotyczyły ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ogólnej oraz odpowiedzialności cywilnej zawodowej projektanta. Natomiast zawarcie kolejnych umów przewiduje się w miarę postępu prac.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odpowiada za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 GWe do ok. 9 GWe.
Polecamy także:
- Elektrownia węglowa może dostać drugie życie. Bełchatów z perspektywą na reaktor jądrowy
- Recykling metali… z elektrolizerów. To będzie rewolucja, która zmieni produkcję wodoru?
- Europa na granicy przeciążenia. Bez modernizacji sieci ryzyko blackoutów rośnie
- Afryka przyspiesza elektryfikację. Boom na minisieci zasilane słońcem