{"vars":{{"pageTitle":"80% Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","bff-banking-group","ibris","inwestowanie","lokaty","oszczedzanie","sondaz"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"9 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":301969}} }
300Gospodarka.pl

80% Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju

Niemal 80 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej Polski – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie BFF Banking Group.

Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną 66 proc. badanych ograniczyło większe wydatki, a 45 proc. bieżącą konsumpcję i wydatki podstawowe – wynika z badania.

Wyższy odsetek osób, które wskazują, że nie zredukowały większych wydatków, jest obserwowany wśród mężczyzn (czterdziesto- i sześćdziesięciolatków), respondentów z wyższym poziomem wykształcenia, a także wśród osób o dochodach w przedziale 3 000-5 000 zł/os., podano.

„Jednocześnie 57 proc. spośród badanych twierdzi, że z uwagi na bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną zamierza więcej oszczędzać. Zwiększenie oszczędności planują mieszkańcy największych polskich miast oraz najmłodsi respondenci (poniżej 30. roku życia). Z kolei badani w wieku 50-69 lat najczęściej twierdzą, że nie mają takich zamiarów” – czytamy w komunikacie.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej analizy, istnieje kilka sposobów lokowania oszczędności, które w ocenie klientów indywidualnych banków są obecnie najbezpieczniejsze. W opinii respondentów, najbezpieczniejszą formą oszczędzania pozostają inwestycje w nieruchomości, na które wskazało 57 proc. respondentów, na drugim miejscu uplasowało się złoto (35 proc. wskazań), natomiast na trzecim miejscu w rankingu znalazły się lokaty terminowe, które wybrało 20 proc. badanych.

Depozyty bankowe były oceniane wyżej niż inwestycje w waluty zagraniczne (16 proc.) oraz obligacje skarbowe (13 proc.), które do niedawna uznawane były za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania oszczędności, podkreślono.

„Większość klientów indywidualnych banków działających w Polsce – 51 proc. spośród respondentów – oczekuje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zwiększenie oprocentowania lokat. Jednocześnie badanie zrealizowane na zlecenie BFF Banking Group pokazuje, że istnieją trzy najważniejsze czynniki, które decydują o wyborze konkretnej oferty depozytowej przez klientów banków. Najważniejszym z nich jest oczywiście wysokość oprocentowania depozytu, na którą wskazało 65 proc. badanych, następnie okres trwania lokaty (z 29 proc. wskazań klientów, z preferowanym terminem zapadalności lokaty do jednego roku), natomiast na trzecim miejscu znalazła się marka banku, na którą wskazało aż 21 proc. spośród badanych osób” – czytamy dalej.

Pokazuje to, jak istotne znaczenie dla klientów indywidualnych ma stabilność banku, któremu powierzają swoje oszczędności – jest to szczególnie ważne w obecnie bardzo dynamicznie zmieniającym się środowisku geopolityczno-ekonomicznym.

Ze stabilnością oraz marką banku łączy się także wysokie zaufanie klientów, zarówno w stosunku do instytucji polskich, jak i zagranicznych. Wyniki badania IBRiS i BFF Banking Group pokazują, że 40 proc. badanych klientów darzy zaufaniem banki zachodnioeuropejskie (22 proc. nie ma w tej kwestii zdania), zakończono.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 30 marca – 6 kwietnia 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1002 osób.