{"vars":{{"pageTitle":"Afganistan będzie się musiał zmierzyć ze strasznymi konsekwencjami finansowymi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["afganistan","financial-times","geopolityka","koronawirus","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","polityka","pomoc-humanitarna","stosunki-miedzynarodowe","wojna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":177402}} }
300Gospodarka.pl

Afganistan będzie się musiał zmierzyć ze strasznymi konsekwencjami finansowymi

Mieszkańcy Afganistanu będą musieli zmierzyć się ze „strasznymi” perspektywami, jeśli chodzi o finanse publiczne. Dostęp do rezerw finansowych kraju na zagranicznych kontach został zamrożony w związku z przejęciem kontroli w Kabulu przez Talibów.

Ajmal Ahmady, były szef afgańskiego banku centralnego, uciekł z Kabulu w niedzielę 15 sierpnia.

Jak powiedział teraz dziennikowi Financial Times, Afganistan był zależny od rezerwy gotówki dostarczanej państwu przez Stany Zjednoczone. A obecnie zaczyna jej brakować.

W związku z tym może wzrosnąć inflacja, przede wszystkim ceny żywności. Rodzi to też prawdopodobieństwo przejęcia kontroli nad dostępem do gotówki. Wysoka inflacja i brak dolarów spowodują jeszcze większą migrację.

„To będzie straszne, jeśli ludzie nie będą w stanie uzyskać dostępu do środków z sektora bankowego” – powiedział Ajmal Ahmady brytyjskiemu dziennikowi.

Perspektywy finansowe w kraju przejętym przez Talibów

Gospodarka Afganistanu ma już obecnie duży deficyt handlowy. Była zależna od pomocy humanitarnej, czyli środków, które otrzymywała z misji wojskowych oraz dostępu do rezerwy finansowej w wysokości 9 mld dolarów – wskazuje były szef banku centralnego.

Większość z tych rezerw jest przechowywana na zagranicznych kontach i została już zamrożona.

Dostęp do kont zablokowała m. in. administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Także Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował, że Afganistan nie otrzyma specjalnych środków w wysokości 460 mln dolarów na walkę z koronawirusem.

Celem jest odcięcie militarnej dyktatury od jakichkolwiek środków, które mogłyby ją wesprzeć w konsolidacji władzy. Ceną  jest jednak kryzys finansowy, który dotknie także mieszkańców Afganistanu.

„Nie ma wśród światowych rządów zgodności co do uznania obecnego rządu afgańskiego (…). Tak jak zawsze, Fundusz w tej kwestii kieruje się opinią międzynarodową” – powiedział rzecznik MFW.

Usunięcie talibów z Afganistanu to jak pomysł usunięcia górali z Polski. Ekspert tłumaczy sytuację w Afganistanie