{"vars":{{"pageTitle":"Pandemia Covid-19 przyspiesza w Afryce. Zaszczepionych jest 0,8% populacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","covid-19","koronawirus","rpa","swiatowa-organizacja-zdrowia","szczepienia-przeciw-covid","who"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149602}} }
300Gospodarka.pl

Pandemia Covid-19 przyspiesza w Afryce. Zaszczepionych jest 0,8% populacji

W Afryce szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W części kontynentu liczba przypadków wzrosła w ciągu tygodnia o jedną piątą. A zaszczepionych jest mniej niż 1 proc. populacji.

W 20 krajach Afryki liczba przypadków Covid-19 wzrosła z tygodnia na tydzień o ponad 20 procent. Szczepienia na kontynencie idą powoli. Zaszczepionych jest jedynie 0,79 proc. mieszkańców Afryki – podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Afryka znajduje się w środku pełnej trzeciej fali koronawirusa. Widzieliśmy w Indiach i innych miejscach, jak szybko Covid-19 może rozprzestrzenić się i przytłoczyć systemy opieki zdrowotnej” – powiedział na konferencji prasowej Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO Afrykę.

Liczba zgonów na kontynencie wzrosła ostatnio o 15 procent. Tylko w pięciu krajach – RPA, Tunezji, Zambii, Ugandzie i Namibii – stwierdzono trzy czwarte wszystkich nowych przypadków koronawirusa zanotowanych w Afryce.

Kontynent, liczący 1,3 mld ludzi, nie został dotknięty pandemią tak jak Indie, ale podobna katastrofa może tu nadejść – wskazuje Matshidiso Moeti.

Krajom afrykańskim brakuje łóżek szpitalnych i zaopatrzenia w tlen. Gdyby przypadki zachorowań rosły w takim tempie jak w Indiach, systemy lecznicze w poszczególnych krajach nie dadzą sobie rady, wskazują eksperci.

W samej Republice Południowej Afryki odnotowano w czwartek blisko 11,8 tys. nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa i 100 zgonów. Łącznie w kraju doszło do ponad 1,78 mln potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażeń.

Biedne kraje zostały z tyłu – muszą poczekać, aż zaszczepią się bogaci