Aion Bank i spółka zależna Allegro podpisały umowę, której wartość może sięgnąć nawet 2 miliardy złotych. Dotyczy ona nabycia przez bank wierzytelności z tytułu kredytów konsumenckich pochodzących od Allegro Pay.
Allegro Pay, spółka zależna polskiej firmy e-commerce Allegro, podpisała umowę sprzedaży wierzytelności z Aion Bankiem – podała firma. Wartość umowy może sięgnąć do 30 listopada 2023 roku (czyli w okresie obowiązywania umowy) 2 mld złotych.
Allegro to największa platforma handlowa w Polsce. Spółka działa głównie w branży e-commerce za pośrednictwem strony typu marketplace, czyli portalu Allegro.pl. Zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w październiku 2020 roku. Allegro Pay to spółka obsługująca metodę płatności stworzoną dla klientów platformy.
Z kolei Aion to najnowszy bank na polskim rynku instytucji finansowych. Działa on w innowacyjnym modelu tzw. odwróconych płatności. Swoje usługi polskim klientom oferuje w pełni cyfrowo.
Warunki umowy
Kontrakt pomiędzy spółkami tworzy ramy umożliwiające dokonywanie transakcji na podstawie mechanizmu składania ofert przez spółkę Allegro i ich akceptacji przez Aion Bank.
Termin pierwszej takiej oferty jest planowany na listopad 2021 roku. Kolejne oferty mogą być składane w każdym następnym miesiącu, aż do daty rozwiązania umowy.
Mogą one obejmować zarówno wierzytelności z tytułu kredytów konsumenckich zaciągniętych przed podpisaniem umowy przez Aion i Allegro, jak i z tytułu nowych kredytów.
Oferta na wyłączność
Strony uzgodniły w umowie, że Allegro Pay nie ma obowiązku sprzedaży swoich wierzytelności. Jednak jeśli zdecyduje się je sprzedać (w zakresie w jakim spełniają one kryteria kwalifikacyjne wskazane w umowie), to musi zaoferować je bankowi na zasadzie wyłączności.
Grupa Allegro zakłada, że sprzedaż wierzytelności na rzecz Aion powinna skutkować utrzymaniem dodatniej marży netto w zysku EBITDA grupy. Jednocześnie umożliwi to „wyksięgowanie” wierzytelności z bilansu grupy.
Ponadto, jako podało Allegro, potencjalna transakcja ma nie wywierać „żadnego wpływu na doświadczenia zakupowe użytkowników platformy e-commerce”. Kredyty bowiem będą nadal udzielane, obsługiwane i spłacane za pośrednictwem firmy Allegro.
Czytaj też:
- Allegro podwaja zyski i ogranicza nakłady na inwestycje. Powrót do sklepów stacjonarnych nie szkodzi e-commerce
- Znamy pierwsze wyniki Aion Banku: w miesiąc 10 tys. klientów i 500 mln depozytów
- Aion Bank w Polsce. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć
- Czy debiut Allegro zmienił postrzeganie polskiego rynku? [Wideopodcast 300Gospodarki]