{"vars":{{"pageTitle":"Aion Bank rozpoczyna działalność w Polsce. To pierwszy bank oparty o model subskrypcyjny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aion-bank","bankowosc","euro","fintech","inwestycje","oszczedzanie","rynek","sektor-bankowy","sektor-bankowy-w-polsce","sektor-finansowy","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":171021}} }
300Gospodarka.pl

Aion Bank rozpoczyna działalność w Polsce. To pierwszy bank oparty o model subskrypcyjny

Aion Bank dzisiaj oficjalnie zaczyna działalność na polskim rynku. Bankowy start-up swoją obecność w Polsce rozpoczyna od oferty obejmującej trzy konta bankowe. Ma być w pełni cyfrowym bankiem, a jego usługi idą dostępne z poziomu aplikacji mobilnej.

Aion to nowy europejski bank założony w Belgii przez Wojciecha Sobieraja, którego fundamentem jest tzw. odwrócony model bankowości, oparty na rozwiązaniu subskrypcyjnym.

W ramach stałej, miesięcznej opłaty bank zapewnia użytkownikom nielimitowany dostęp do wszystkich produktów bankowych z poziomu aplikacji mobilnej w ramach stałej, miesięcznej opłaty. W ofercie banku znajdą się m.in. konta osobiste i firmowe, rachunki walutowe, transfery międzynarodowe, czy spersonalizowane doradztwo finansowe.

Dyrektorem banku jest były prezes i założyciel Alior Banku Wojciech Sobieraj.

W ramach cyklu „Gospodarka na nowo” przeprowadzaliśmy niedawno wywiad z szefem polskiego oddziału Aion Banku, Karolem Sadajem. Video podcast z naszą rozmową dostępny jest pod tym linkiem:


Wywiad: Jak Aion Bank chce stać się netflixem polskiej bankowości – wywiad z Karolem Sadajem


Aion Bank zapowiada powrót wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych

„Dzisiejszy konsument poszukuje wartościowych usług finansowych, a nie kolejnej, tradycyjnej instytucji bankowej. (…) Dotyczy to również osób, które posiadają główne konto w tradycyjnym banku ale nadal szukają wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych, platformy do globalnych inwestycji, szybkich i najkorzystniejszych na rynku przewalutowań”  – mówi Karol Sadaj.

Flagowym produktem Aion Banku mają być konta oszczędnościowe (w złotych i w euro). Bank zapowiada, że będą one najlepiej oprocentowane na rynku.

„Flagowym produktem Aion Banku są najlepiej na rynku oprocentowane konta oszczędnościowe w PLN i EUR – w zależności od planu abonamentowego klienci mogą liczyć na 1-1,5 proc. oprocentowania w PLN z 0,5-1 proc. oprocentowania w EUR z miesięczną kapitalizacją, brakiem górnego limitu kwot oraz z możliwością wpłat i wypłat w dowolnym momencie” – podają służby prasowe banku.

Twórcy banku są przekonani, że zaoferowanie tak wysokich stawek w dobie najniższych stóp procentowych w historii kraju spowoduje wzrost zainteresowania usługami banku wśród osób, które cenią bezpieczeństwo i stabilny wzrost swoich depozytów – podaje firma w komunikacie prasowym.

Globalne inwestycje

Twórcy Aion Banku proponują klientom własne rozwiązanie w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tematyką inwestycyjną wśród Polaków. Efektem ma być platforma inwestycyjnaa dostępna w aplikacji mobilnej.

„Korzystając ze wsparcia sztucznej inteligencji i rozwiązań fintechowych, Aion Bank chce upowszechnić dostęp do globalnych inwestycji. Każdy użytkownik aplikacji zyska nielimitowany dostęp do m.in. międzynarodowych obligacji najbardziej wiarygodnych krajów, akcji potentatów rynkowych, a także wybranych wskaźników skupionych wokół inflacji, globalnych wzrostów, technologii przyszłości czy zielonej gospodarki” – głosi komunikat banku.

„Każdy użytkownik, na podstawie wstępnej ankiety profilu inwestorskiego, otrzyma dostęp do platformy Aion Globalne Inwestycje z dopasowanym, indywidualnym poziomem ryzyka. Jest to bezpieczne rozwiązanie – tym bardziej, że nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za kupno, sprzedaż czy zarządzanie. Naszym jedynym źródłem przychodu jest stała, comiesięczna opłata” – mówi Karol Sadaj.

Wymiana walut

Bank ma oferować także korzystne kursy wymiany walut.

„Cyfrowe i fizyczne karty Aion Banku umożliwiają płatności w dowolnej walucie po najbardziej korzystnym dla użytkownika kursie międzybankowym. Twórcy Banku również w tym przypadku postanowili wyeliminować wszystkie dodatkowe opłaty – w tym spread. W rezultacie oferta walutowa całkowicie zwalnia klientów z konieczności myślenia o kosztach przewalutowań” – głosi komunikat banku.

Cena

Aion Bank daje do wyboru trzy plany cyfrowej bankowości, które – według deklaracji banku – mają być oparte na jasnych zasadach, bez skomplikowanych zapisów umów czy ograniczeń.

Pierwszy z nich – dostępny tylko dla Polaków darmowy plan Light – ma dawać nielimitowany i bezpłatny dostęp do codziennej bankowości, bez wymogów odnośnie do minimalnej aktywności na koncie.

W promocji na start użytkownicy zakładający konto Light dostaną darmowe wypłaty z bankomatów do końca września, a osoby wybierające plan Smart lub All-Inclusive pierwszy miesiąc gratis.

Poniżej tabela opłat za prowadzenie konta w Aion Banku w Polsce:

Więcej o Aion Banku przeczytasz w naszych artykułach: