Po pandemii Covid-19 Europejczycy więcej podróżują, co widać po statystykach portali z rezerwacjami najmu krótkoterminowego. Już w 2023 roku w całej UE zarezerwowano poprzez nie 61,4 mln noclegów.
Jest to wynik o 18 proc. wyższy rok do roku oraz o 31 proc. wobec roku 2019, czyli przed pandemią, tak wynika z danych Eurostatu.
W Polsce w 2023 roku zarejestrowano 3,8 mln pobytów turystycznych za pośrednictwem 4 największych portali z rezerwacjami, podaje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym. Tym samym jesteśmy piątym najczęściej wybieranym kierunkiem noclegowym w UE.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Niekwestionowanym liderem jest Francja, w której dokonano aż 14,9 mln rezerwacji. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem najmu krótkoterminowego jest Hiszpania (9,5 mln). Na kolejnych miejscach są Włochy (9,3 mln) oraz Niemcy (4,6 mln).
Pobyty w Polsce trwają krótko
Ekonomiści PIE zwracają uwagę, że platformy, które zdominowały rynek europejski to: Airbnb, Booking.com, Expedia Group czy Tripadvisor. Wzrost liczby pobytów turystycznych w Polsce za pomocą portali typu Booking.pl jest napędzany głównie dzięki rodzimym urlopowiczom. W 2023 roku za zarezerwowanych 2,4 mln pobytów w Polscy odpowiadali rodacy. Jest to wzrost aż o 108 proc. względem 2018 roku.
Natomiast liczba gości z zagranicy wzrosła o 52 proc. co odpowiada 1,3 mln osób. Jednak taki wskaźnik nie dziwi analityków w PIE, ponieważ taka proporcja jest typowa dla całej UE. Jedyny wyjątek stanowi tu Słowenia, w której cudzoziemcy zarezerwowali więcej noclegów w kraju, niż jej obywatele.
Mim wzrostu rezerwacji turystycznych w Polsce, długość pobytu przyjezdnych jest stosunkowo krótka w porównaniu do średniej unijnej. W Polsce szacunkowo pobyt trwa ok. 8 nocy, gdzie w UE jest to przeciętnie 11. Największą popularnością pod względem liczby zarezerwowanych dni cieszą się kraje śródziemnomorskie jak: Malta, Cypr, Chorwacja czy Hiszpania. Wyjątek stanowi tu Austria.