{"vars":{{"pageTitle":"Akcyza na alkohol i papierosy. Ministra zdrowia chce większych podwyżek niż zapisane w ustawie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","alkohol","e-papierosy","izabela-leszczyna","najnowsze","papierosy","stacje-paliw","zakaz-sprzedazy-alkoholu-noca"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717848}} }
300Gospodarka.pl

Akcyza na alkohol i papierosy. Ministra zdrowia chce większych podwyżek niż zapisane w ustawie

Obowiązująca do 2027 r. mapa drogowa corocznych podwyżek akcyzy – o 5 proc. na alkohol i o 10 proc. na papierosy – powinna zostać skorygowana, a wzrost tego podatku powinien być większy, uważa ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała też, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw może wejść w życie za trzy miesiące.

Coroczną podwyżkę akcyzy do 2027 r. zakłada obowiązująca obecnie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

– Uważam, ze dostępność ekonomiczna alkoholu, papierosów w Polsce jest zbyt duża i to tyle ze strony ministra zdrowia. To jest domena ministra finansów – powiedziała Leszczyna w Tok FM.

„Zbyt niskie akcyzy”

Dopytywana, czy przewidziane w mapie drogowej podwyżki są – jej zdaniem – zbyt niskie, odpowiedziała: – W mojej ocenie, to, co jest przewidziane w tej mapie jest niewystarczające, bo mamy takie analizy, które pokazują, że idąc tą drogą i tak ciągle będziemy najtańsi w Europie.

Pytana, czy mapa drogowa powinna być skorygowana, a podwyżki większe, minister oznajmiła: „zdecydowanie tak”.

– Na pewno uważam, że te wszystkie nieszczęsne nowatorskie wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne – one w ogóle mają zbyt niskie akcyzy, a już te nieszczęsne jednorazówki muszą mieć dodatkową opłatę ekologiczną środowiskową, bo naprawdę zaśmiecamy nimi planetę – dodała Leszczyna.

Od 2022 roku zgodnie z przyjętym harmonogramem podnoszone są stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Mapa drogowa zakłada, że podatek akcyzowy na: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrasta co roku o 5 proc., natomiast na papierosy, tytoń do palenia cygara, cygaretki oraz susz tytoniowy – o 10 proc.

Co z zakazem nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw?

Minister zdrowia odniosła się także do zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

– Mój departament zdrowia publicznego taką ustawę już opracował i przekazuję ją w tym tygodniu do zespołu projektowania prac rządu – powiedziała minister w Tok FM.

Na pytanie, kiedy przepis mógłby wejść w życie, minister odpowiedziała: Wydaje mi się, że w ciągu trzech miesięcy moglibyśmy już taką ustawę mieć.

W połowie czerwca Leszczyna zapowiedziała przedstawienie po wakacjach projektu ustawy zakazującego sprzedaż alkoholu na stacjach paliw w nocy. Zakaz obowiązywałby w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.

Resort bierze się za alkoholowe promocje

Dodatkowo, jak wynika z zapowiedzi ministry zdrowia, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia ma zająć się też m.in. kwestią legalności promocji alkoholu w sklepach i oferowanych przez nie rabatów na sprzedaż większej ilości butelek.

– Dzisiaj mam kierownictwo. Będę z moimi współpracownikami o tym rozmawiała, ponieważ bardzo często, niestety, mamy, szczególnie w różnych dyskontach, takie promocje: kup dwie butelki wina – będą tańsze, dwie butelki wódki – to będą tańsze. I zastanawiam się, czy takie promocje są w gruncie rzeczy zgodne z prawem – powiedziała Leszczyna w Tok FM.

W ostatnich dniach do Senatu wpłynęła petycja dotycząca zakazu reklamy i promocji alkoholu z wyjątkiem piwa. Autorzy petycji chcą, by także w przypadku piwa nie było możliwości przyznawania upustów na sprzedaż kolejnej butelki alkoholu.

To też może Cię zainteresować: