{"vars":{{"pageTitle":"Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","aktualizacja-programu-konwergencji","alkohol","budzet","finanse-publiczne","ministerstwo-finansow","papierosy","podatek","podatki","polityka","zdrowie","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"28 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":297482}} }
300Gospodarka.pl

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku

Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z podwyżek akcyzy na alkohol i papierosy, zapisanych w tzw. mapie akcyzowej, czyli planie wzrostu stawek tego podatku do 2027 roku.

Resort podtrzymuje plan podwyżek akcyzy, zapisany w ustawie o podatku akcyzowym, o czym poinformował w najnowszym wieloletnim planie finansowym państwa.

„Indeksacja stawek akcyzy na używki” jest jedną ze składowych tzw. działań dyskrecjonalnych w dochodach sektora finansów publicznych – czyli taki, które są jednorazowe lub niestandardowe i mają przejściowy wpływ na wysokość dochodów. Oprócz podwyżek akcyzy, które podniosą wielkość wpływów, są również obniżki podatków z Polskiego Ładu 2.0 (które spowodują ich spadek), czy dalsze uszczelnienie podatku VAT.

Łączna wartość tzw. działań dyskrecjonalnych w dochodach sektora finansów to prawie 9,5 mld zł w przyszłym roku.

Cykliczna podwyżka akcyzy w ciągu kolejnych pięciu lat została założona przy ostatniej dużej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z nią od przyszłego roku akcyza na alkohol wzrośnie o 5 proc., zaś na wyroby tytoniowe o 10 proc. Według tych zapisów podobne zwiększenie stawek będzie wprowadzane również w latach 2024-2027.