{"vars":{{"pageTitle":"Aktywność fizyczna nastolatków, a zdrowie psychiczne. Jest nowy raport","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["aktywnosc-fizyczna","najnowsze","nastolatkowie","sport","zdrowie","zdrowie-psychiczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702736}} }
300Gospodarka.pl

Aktywność fizyczna nastolatków, a zdrowie psychiczne. Jest nowy raport

Nastolatkowie uprawiający sport są zdrowsi w wieku dorosłym. I dotyczy to też zdrowia psychicznego – wykazało badanie przeprowadzone przez firmę ASICS.

Wyniki badania „Global State of Mind Study” wskazują, że im bardziej regularna aktywność fizyczna, tym wyższe są wskaźniki zdrowia psychicznego, określane jako „stan umysłu”. Osoby aktywne osiągały średni wynik na poziomie 67 na 100 punktów, w porównaniu do 54 u osób nieaktywnych. Jest to istotna różnica, która potwierdza znaczenie ruchu dla ogólnego samopoczucia. Próba badawcza ASICS objęła ponad 26 tysięcy respondentów z 22 krajów.


Zobacz też: Polacy przesiadają się na rower. Infrastruktura próbuje za nimi nadążyć


Badanie wykazało, że aktywność fizyczna w wieku nastoletnim ma długofalowe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Osoby, które angażowały się w regularne ćwiczenia przez cały okres dojrzewania, wykazywały wyższe poziomy aktywności fizycznej i lepsze wyniki stanu umysłu w wieku dorosłym.

To odkrycie stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe podejścia do edukacji zdrowotnej, sugerując, że właściwe nawyki ruchowe kształtowane we wczesnym wieku mogą mieć kluczowe znaczenie dla długoterminowego zdrowia psychicznego.

Porzucenie ruchu może się odbić na zdrowiu psychicznym

Raport wskazuje również na krytyczność wieku 15-17 lat dla utrzymania aktywności fizycznej. Jest to czas, w którym porzucenie ćwiczeń może znacząco wpłynąć na stan psychiczny w późniejszym życiu. Osoby, które konsekwentnie ćwiczyły w tym okresie, częściej pozostawały aktywne w dorosłym życiu i zgłaszały lepsze wyniki stanu umysłu w porównaniu do tych, które rezygnowały z aktywności fizycznej.

Badanie pokazało tendencję zmniejszania aktywności fizycznej wśród młodszych pokoleń. Pokolenie Z, czyli osoby w wieku 18-27 lat, osiąga już teraz najniższe wyniki w zakresie stanu umysłu (62/100) w porównaniu z innymi grupami wiekowymi.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Profesor Brendon Stubbs z King’s College w Londynie zaznaczyła, że obserwowany spadek aktywności fizycznej w młodszych pokoleniach może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne w przyszłości. Dlatego też istotne jest podjęcie działań na rzecz promocji zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat, by zapobiec potencjalnym konsekwencjom w postaci problemów zdrowia psychicznego w przyszłości.

oprac. Amelia Suchcicka

Czytaj także: