{"vars":{{"pageTitle":"Alarm UNICEF-u. Na świecie lawinowo przybywa głodujących kobiet","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","anemia","dzieci","glod","kobiety","main","najnowsze","nastolatki","niedowaga","niedozywienie","susza","unicef","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"13 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":509686}} }
300Gospodarka.pl

Alarm UNICEF-u. Na świecie lawinowo przybywa głodujących kobiet

Z powodu niedożywienia cierpi ponad miliard nastolatek i kobiet na całym świecie. Niedobory podstawowych mikroelementów oraz anemia mają katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) z niepokojem przygląda się sytuacji, w jakiej znalazły się kobiety, młode matki i nastolatki.

Coraz więcej niedożywionych matek

UNICEF donosi, że światowy kryzys żywieniowy najwyraźniej odczuwalny jest w 12 państwach. To Afganistan, Burkina Faso, Czad, Etiopia, Kenia, Mali, Niger, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen.

Kryzys pogłębiają wojna w Ukrainie, susza, a także konflikty i niestabilność w niektórych krajach regionu. Liczba ciężarnych i karmiących piersią dziewcząt i kobiet, cierpiących z powodu ostrego niedożywienia, wzrosła od 2020 r. z 5,5 mln do 6,9 mln. Czyli w ciągu trzech lat – o 25 proc.


Zobacz też: Susza najgorsza od czterech dekad. Afryka drastycznie odczuwa zmiany klimatu [WYWIAD]


Epicentrum tego kryzysu stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska, gdzie mieszkają dwie trzecie spośród wszystkich dorastających dziewcząt i kobiet cierpiących na niedowagę na świecie, a także 3 na 5 doświadczających anemii. Prawdopodobieństwo niedowagi u dziewcząt i kobiet z najuboższych gospodarstw domowych jest dwukrotnie wyższe niż u tych z najbogatszych rodzin – podaje UNICEF.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Alarmujące jest też to, że kobiety mają mniejszy dostęp do odpowiedniej żywności. W 2021 r. w takiej sytuacji było o 126 mln więcej kobiet niż mężczyzn, w porównaniu z różnicą sięgającą 49 mln w 2019 r. W ciągu dwóch lat dysproporcja między płciami dotycząca braku bezpieczeństwa żywnościowego zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Trzeba działać szybko

W związku z tym UNICEF uważa, że należy doinwestować programy żywienia dziewcząt i kobiet.

– Bez pilnych działań ze strony społeczności międzynarodowej konsekwencje takiej sytuacji mogą trwać przez kolejne pokolenia – zauważa Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.

– Co więcej, brak odpowiedniego odżywiania nastolatek i kobiet utrwala nierówności płci, powodując zmniejszenie ich potencjału edukacyjnego czy zawodowego – dodaje.

Polecamy: