{"vars":{{"pageTitle":"W Ameryce Łacińskiej zaszczepiło się do tej pory tylko 20 proc. populacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ameryka-lacinska","bank-swiatowy","brazylia","finanse-publiczne","karaiby","kolumbia","kuba","masowe-szczepienia","meksyk","pandemia-koronawirusa","szczepienie-przeciw-covid-19","zgony"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"13 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":175155}} }
300Gospodarka.pl

W Ameryce Łacińskiej zaszczepiło się do tej pory tylko 20 proc. populacji

Mniej niż co piąty mieszkaniec Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest w pełni zaszczepiony przeciwko Covid-19. A w niektórych krajach, szczepienie otrzymało tylko 5 proc. ludności.

O niepokojąco niskich wskaźnikach poinformowała na konferencji prasowej dr Carissa F. Etienne, prezes Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (OPS).

Brak publicznych środków na szczepionki

„Nie sposób pogodzić się z tym, że wciąż rośnie przepaść dzieląca tych, którzy mogą się zaszczepić i tych, którzy dostępu do szczepionki nie mają. Naszym obowiązkiem jest znalezienie rozwiązania dla wszystkich krajów regionu” – powiedziała.

Dodała, że „wiele rządów nie dysponuje środkami na zakup wystarczającej ilości szczepionek”.

Według danych OPS, w ciągu ostatnich siedmiu dni w regionie wykryto ponad 1,3 mln nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło tam 19 tys. osób z powodu Covid-19.

Druzgocące skutki pandemii

Dane te potwierdza również Bank Światowy dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. To region Ameryki Łacińskiej jest najbardziej na świecie doświadczony skutkami Covid-19 – oświadczył jego wiceprezes, Carlos Felipe Jaramillo.

Na ten region przypada 20 proc. wszystkich potwierdzonych zakażeń. To tutaj ma też miejsce aż jedna trzecia zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.


Czytaj także: W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ponad milion osób zmarło na koronawirusa


Skutki tego stanu rzeczy są „druzgocące społecznie i gospodarczo” – powiedział Jaramillo.

Częściowym rozwiązaniem problemów epidemiologicznych najuboższych krajów regionu mogłoby być uruchomnienie Funduszu Rotacyjnego jako „katalizatora równości i solidarności”, wskazuje dr Carissa F. Etienne.

W minionych latach ten fundusz pomagał krajom Ameryki Łacińskiej przeprowadzać szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym wieku dziecięcego.

Sytuacja epidemiologiczna w regionie

Wśród krajów regionu, w których ostatnio utrzymuje się tendencja wzrostowa nowych zakażeń, są Meksyk, Bahamy, Kuba, Jamajka, Martynika i Portoryko.

W Meksyku w czwartek potwierdzono rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń, bo sięgającą prawie 25 tysięcy. Jest to najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku epidemii – stwierdziło w swym czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia.

Z powodu Covid-19 zmarło tam w ciągu ostatniej doby 608 osób. Całkowita liczba zakażeń wynosi w państwie wynosi ponad 3 mln, a zgonów ponad 246,8 tysiąca.

Trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń i drugie, jeśli chodzi o zmarłych z powodu Covid-19, zajmuje Brazylia. W czwartek odnotowała prawie 40 tys. nowych zakażeń i ponad 1,1 tys. zgonów osób chorujących na Covid-19. W kraju tym liczba wszystkich zakażeń przekroczyła w ubiegłym tygodniu 20 mln. Łącznie na koronawirusa zmarło tam do tej pory ponad pół miliona osób.

Na Martynice, w ciągu ostatniego miesiąca liczba przypadków koronawirusa wzrosła aż trzydziestokrotnie. Natomiastl epsze wiadomości dochodzą z obszarów górskich – m.in. regionu andyjskiego Brazylii i innych krajów Ameryki Południowej. Sytuacja polepsza się m.in. w Kolumbii, Boliwii, Paragwaju i Urugwaju.

Rząd w Malezji będzie obserwował ruchy antyszczepionkowe. W kraju kolejny rekord zakażeń