{"vars":{{"pageTitle":"Decyzje celne Donalda Trumpa mogą uderzyć w polski przemysł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["amerykanskie-cla","cla-wzajemne","donald-trump","eksport","najnowsze","polscy-eksporterzy","polski-przemysl","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738929}} }
300Gospodarka.pl

Decyzje celne Donalda Trumpa mogą uderzyć w polski przemysł

Od kwietnia amerykańska administracja nakłada cła o wysokości co najmniej 10 proc. na wszystkie kraje, przy czym państwa Unii Europejskiej zostały objęte stawką 20 proc. Wpływ taryf na polską gospodarkę będzie znaczący, zwłaszcza dla sektora przemysłowego.

Wolny handel to fundament europejskiej gospodarki. Dziś trudno zrozumieć, dlaczego ktoś próbuje podważać wartości, na których opiera się międzynarodowa współpraca – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jej zdaniem nowa polityka USA to przejaw gospodarczej izolacji, która nie przynosi korzyści żadnej ze stron.

Decyzje Trumpa nie pozostaną bez echa także w Polsce.

Eksportujemy do USA m.in. wyroby przemysłu elektromaszynowego, elementy automotive, turbiny gazowe, meble, produkty chemiczne i nawozy – wylicza Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL. Dodaje, że już od rana firmy kontaktowały się z agencjami celnymi w sprawie nowych regulacji – i to nie tylko te współpracujące z USA, ale też z Niemcami czy Francją.

Ryzyko spirali gospodarczych reakcji

Choć obecne decyzje wydają się stanowcze, eksperci nie wykluczają, że mogą one zostać zmodyfikowane.

Postanowienia Donalda Trumpa nie są wyryte w skale. Możliwe, że za kilka tygodni sytuacja się zmieni – uważa Piotr Tomaszewski z funduszu POLFUND.

Według analityków wpływ nowych ceł na polskie PKB może wynieść maksymalnie 0,5 proc. Większe znaczenie może mieć efekt domina i odpowiedź ze strony Unii Europejskiej.

Najgroźniejsze może być nakręcanie spirali reakcji. Potrzebujemy odpowiedzialnego podejścia, a nie decyzji pod wpływem emocji – dodaje Tomaszewski.

Polityka wpływa na logistykę i eksport

Jak podkreślają eksperci, amerykańska polityka celna wpływa bezpośrednio na logistykę i cały sektor TSL.

Transport patrzy na gospodarkę globalnie. Takie decyzje będą odczuwalne dla wszystkich – zaznacza Przemysław Hołowacz.

W ocenie Marcina Pawłowskiego, prezesa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, skutki ceł mogą uderzyć rykoszetem w polskich eksporterów. Zwłaszcza jeśli USA zdecydują się na złagodzenie relacji z Rosją, np. poprzez zniesienie ograniczeń na nawozy czy produkty rolne.

Pawłowski przypomina także, że Polska jako dostawca komponentów i usług do gospodarki niemieckiej również odczuje konsekwencje amerykańskich ceł.

Trump mówi o „złotym wieku”, ale jego prawdziwym weryfikatorem będzie sytuacja w portfelach amerykańskich konsumentów – dodaje.


Polecamy także: