{"vars":{{"pageTitle":"Prezydent Andrzej Duda zawetował "lex TVN"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","discovery","inwestycje","media","polityka","prawo","stany-zjednoczone","tvn","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":238049}} }
300Gospodarka.pl

Prezydent Andrzej Duda zawetował „lex TVN”

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje tzw. „ustawę lex TVN”, która sprawiłaby, że amerykańska firma Discovery nie mogłaby pozostać właścicielem telewizji TVN.

„Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia” – powiedział Andrzej Duda w poniedziałek 27 grudnia.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Sejm może weto Prezydenta RP odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent o LexTVN

„Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji, rozważałem różne możliwości: zwrócenie do ponownego rozpatrzenia, czy skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział prezydent.

„Jednym z argumentów rozważanych przeze mnie była kwestia umowy międzynarodowej o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA. Rozpatrywałem także kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa. Brałem ten element z całą powagą” – dodał.

Jak wskazał prezydent Duda, w nowelizacji ustawy znajdują się także przepisy naruszające prerogatywy prezydenckie.

Odniósł się także do trudnej sytuacji związanej z inflacją i pandemią. Wskazał, że podziela „zdanie większości swoich rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne„.

O co chodzi w sprawie LexTVN?

Proponowana przez rząd i przyjęta przez Sejm ustawa zwana w mediach „lexTVN” po ewentualnym wejściu w życie uniemożliwiłby posiadanie mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To oznaczałoby, że nowe prawo zmusiłoby amerykańskie Discovery do sprzedaży swoich większościowych udziałów w grupie TVN.

Wyceniana na około 2 mld dolarów TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.

Bloomberg: Inwestorzy zaalarmowani konfliktem Polski z amerykańskim Discovery

Polecamy także: