Spółka chemiczna Anwil, należąca do PKN Orlen, wznawia produkcję nawozów azotowych. Oficjalny powód: troska o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
– PKN ORLEN S.A. informuje, że w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka ANWIL S.A. podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych – podał Orlen w komunikacie w poniedziałek.
Anwil ogłosił wstrzymanie produkcji 23 sierpnia. Głównym powodem był gwałtowny wzrost cen gazu.
Spółka należąca do PKN Orlen była drugą firmą z branży, która zdecydowała się na wstrzymanie produkcji. Wcześniej zrobiła to Grupa Azoty.
Ale wstrzymanie produkcji nawozów azotowych spowodowało również wstrzymanie dostaw produktów niezbędnych do produkcji żywności. Przede wszystkim dwutlenku węgla, ale także suchego lodu i kawasu azotowego.
Przedstawiciele branży spożywczej sygnalizowali, że wstrzymanie dostaw grozi zatrzymaniem produkcji żywności i może wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe. Domagali się natychmiastowej reakcji rządu.
– Brak dostępności na rynku niezbędnych do produkcji substancji tj. dwutlenek węgla uniemożliwi utrzymanie ciągłości produkcji wielu przedsiębiorstw z sektora spożywczego, a w konsekwencji ograniczy całkowitą podaż żywności, napojów i wód, co wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe polskiego społeczeństwa – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców (PFPŻ ZP) cytowany w komunikacie.
W poniedziałek cena gazu na holenderskiej giełdzie, która jest dla europejskich cen punktem odniesienia, spadła do 297 euro za jedną megawatogodzinę w przypadku konrtaku z dostawą we wrześniu. Jednak to nadal poziomy dużo powyżej średniej z ostatnich lat. Dla porównania rok temu cena gazu wynosiło niespełna 28 euro.
Polecamy także:
- Produkcja żywności może stanąć. „Zakłady mają zapasy dwutlenku węgla na 5 lub 6 dni”
- Europejski limit dla cen energii? „Musimy powstrzymać szaleństwo”
- Rekordowe ceny energii. Z problemem mierzy się cała Europa
- Zimą może nam zabraknąć kilku miliardów metrów sześciennych gazu [WYWIAD]
- Rząd zamrozi taryfy na gaz w 2023 r., deklaruje minister klimatu i środowiska