W odpowiedzi na ekstremalnie wysokie temperatury władze Aten udostępniły publiczne przestrzenie z klimatyzacją oraz uruchomiły całodobową „infolinię upałową”. W celu obniżenia temperatury w mieście jeszcze w tym roku ma być nasadzonych 5 tys. drzew.
Haris Doukas, nowy burmistrz Aten, skupia się na zabezpieczeniu stolicy Grecji przed ekstremalnymi temperaturami poprzez zwiększenie liczby drzew oraz otwarcie klimatyzowanych miejsc publicznych.
Drzewa, centra chłodzenia i punkty z wodą mają być kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Aten podczas letnich upałów. Ateny są najgorętszą stolicą kontynentalnej Europy. W czerwcu miasto doświadczyło rekordowych temperatur oraz licznych pożarów.
– Walka z takimi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi byłaby trudna w każdym mieście – mówi Doukas. – W mieście z siedmioma wzgórzami i tak gęstym urbanistycznie rozmieszczeniem jest to szczególnie skomplikowane – dodaje.
Zobacz też: Fala ekstremalnych upałów w Japonii. Wysokie temperatury doprowadziły do przeciążenia służb medycznych
Ochrona miasta przed upałami ma polegać przede wszystkim na nasadzeniu drzew. Celem jest posadzenie 5 tys. drzew do końca roku, a 25 tys. do końca kadencji.
– Zielona dzielnica może doświadczyć spadku temperatury nawet o 5 proc., co może stanowić różnicę między torturami z powodu upałów a ich brakiem – tłumaczy burmistrz.
– To nie kwestia stylu życia ani poprawy jakości życia; chodzi o przetrwanie, kiedy 23 proc. zielonych terenów wokół Aten zostało w ostatnich latach zniszczonych przez pożary. Konieczne jest posiadanie więcej drzew, więcej klimatyzowanych centr i więcej punktów z wodą na ulicach i placach – dodaje.
Rząd Grecji zainwestował znaczne środki w sprzęt do walki z pożarami, w tym drony do wczesnego wykrywania pożarów. W zeszłym tygodniu premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, ostrzegł, że tegoroczne lato „zapowiada się szczególnie niebezpieczne„.
W czerwcu temperatury sięgały 40 stopni Celsjusza. Meteorolodzy przewidują, że tegoroczny lipiec będzie o 6 stopni gorętszy, niż zazwyczaj.
Ratusz Aten otworzył klimatyzowane przestrzenie publiczne. Uruchomił także całodobową „infolinię upałową”, wzmocnił personel w miejskich przychodniach oraz rozszerzył program wsparcia opieki domowej, w ramach którego pracownicy socjalni, pielęgniarki i psycholodzy odwiedzają samotnie żyjących starszych ludzi. W ramach pilotażowego programu monitorowania wpływu upałów na starsze pokolenie, seniorzy otrzymali biometryczne zegarki, które w razie potrzeby mogą alarmować służby.
Oprac. Amelia Suchcicka