{"vars":{{"pageTitle":"Aż 3\/4 Polaków korzysta z krótkich wyjazdów do miast. Dlaczego kochamy city breaki?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["city-break","miasta","najnowsze","turystyka","wakacje","wyjazdy","wyjazdy-zagraniczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717566}} }
300Gospodarka.pl

Aż 3/4 Polaków korzysta z krótkich wyjazdów do miast. Dlaczego kochamy city breaki?

Aż 75 proc. dorosłych Polaków korzysta z wyjazdów w modelu city break, pokazuje badanie SW Research przeprowadzone dla Leonardo Hotels. Kim dokładnie są ci, którzy stawiają na krótkoterminowy wypoczynek w dużych miastach?

Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research pokazują, że Polacy są zainteresowani wypoczynkiem w formie city break, czyli krótkimi, kilkudniowymi wakacjami spędzonymi w mieście. Obejmują one korzystanie z lokalnych atrakcji: takich jak restauracje, muzea czy wydarzenia.

Co trzeci ankietowany (36 proc.) deklaruje więcej niż jeden wyjazd w takim modelu. Co piąty (22 proc.) decyduje się na city break raz do roku, a rzadziej niż raz do roku – 19 proc. respondentów.

Kto wybiera city breaki?

City break może kojarzyć się z formą wyjazdów wybieranych głównie przez pary i singli, co częściowo potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Leonardo Hotels. Prawie połowa, bo 44 proc. respondentów najchętniej wybrałoby się na taki wypad z partnerem lub partnerką. Co trzeci (29 proc.) zdecydowałaby się na city break z rodziną, w tym z rodziną z dziećmi.

Dlatego właśnie ta forma wakacji może być idealna dla podróżujących o różnorodnych potrzebach. Czasem łatwiej zaaranżować wypoczynek z dziećmi w formie weekendowej, bez konieczności pomijania dni nauki w szkole, a dodatkowo w miejscu, które oferuje bogaty wybór atrakcji dla najmłodszych.


Czytaj także: Koniec z patologią w najmie krótkoterminowym. Wejdą nowe przepisy, choć nieprędko


Niezależnie od wieku respondentów, Polacy z każdej grupy wiekowej wskazywali, że na city break decydują się nawet kilka razy w roku. Różnice widoczne są w przypadku wykształcenia respondentów: osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym najczęściej odpowiadały, że w ogóle nie korzystają z city breaks. Z kolei osoby z wykształceniem średnim i wyższym najczęściej wybierają się na miejskie wakacje kilka razy w roku.

Nie zaskakuje za to kwestia zarobków. Aby czerpać garściami z tego, co miasta mają najlepsze do zaoferowania, potrzeba konkretnych nakładów finansowych. Najczęściej na city break kilka razy do roku decydują się osoby, których dochód netto wynosi od 5000 do 7000 zł – tak wskazywało 44 proc. respondentów z tego przedziału.

Bardzo podobnie deklarowały osoby zarabiające powyżej 7000 zł, bo 42 proc. odpowiedziało tak samo.

Znaczenie miało także miejsce zamieszkania. Najchętniej na kilkudniowy wypoczynek w dużym mieście wybiorą się Polacy ze średnich miast (100-199 tys. mieszkańców), czyli 44 proc. osób z tego przedziału.

Oprac. Emilia Derewienko

Czytaj także: