{"vars":{{"pageTitle":"Praca na czarno i wyłudzanie kredytów – w jakim stopniu akceptują je Polacy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","finanse","finanse-osobiste","kredyt","praca","rynek-pracy","vat","zadluzenie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"6 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":171944}} }
300Gospodarka.pl

Praca na czarno i wyłudzanie kredytów – w jakim stopniu akceptują je Polacy?

Ponad 63 proc. Polaków wyraża akceptację dla pracy „na czarno”, po to, aby uniknąć ściągania długów z pensji. To nie jedyne zachowanie, które jesteśmy w stanie zaakceptować, jeśli ma pomóc, przynajmniej czasowo, w ominięciu konieczności spłaty zadłużenia.

Dane pochodzą z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych pt. „Moralność Finansowa Polaków 2021”. Projekt badawczy został zrealizowany przez Związek w partnerstwie z biurem informacji gospodarczej BIG InfoMonitor, bankiem finansującym kredyty na wyposażenie domu Ikano Bank i firmą windykacyjną Ultimo.

Pandemia zmieniła podejście Polaków

W zeszłym roku na fali pandemii wartość Indeksu Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wzrosła znacząco z 41 proc. do ponad 46 proc. W tym roku wartość indeksu nieco obniżyła się do poziomu 45,3 proc. – wskazują autorzy raportu.

„Wartość Indeksu nieco zmalała w porównaniu do ubiegłego roku. Jednym z czynników mógł być fakt, że podczas pandemii zauważyliśmy jako społeczeństwo, że każde odstępstwo od zapewnienia normalnego obiegu pieniądza w gospodarce wpływa negatywnie na szereg powiązanych czynników, w tym choćby na transfery socjalne” – mówi o zmianie prezes Związku, Marcin Czugan.

Praca na czarno i unikanie VAT nieobce Polakom

Największym przyzwoleniem społecznym kolejny rok z rzędu cieszy się praca na czarno. Dodatkowo prawie trzy piąte badanych jest skłonnych usprawiedliwić płacenie gotówką bez rachunku, aby uniknąć VAT. To nieco więcej niż przed rokiem, gdy pogląd taki wyrażało 54 proc. uczestników badania.

Z kolei 55 proc. respondentów uważa, że można zaakceptować przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami.

Najbardziej rygorystycznie ankietowani odnoszą się natomiast do wyłudzania kredytów za pomocą fałszywych dokumentów. Jednak i tak usprawiedliwia je co dziesiąty badany.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2021 roku przez firmę Biostat metodą ankiet telefonicznych, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1000-osobowej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Pandemia skłoniła Polaków, by więcej oszczędzać. Ale nie wszyscy mają z czego