8 czerwca maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w Pogorzelicy na polskim wybrzeżu Bałtyku. Tym samym, wykonano jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe.
Baltic Pipe, łączący gazowo Polskę z norweskimi polami wydobywczymi, ma wartość 1,6 mld euro i jest wspólnym przedsięwzięciem Gaz-Systemu i jego duńskiego odpowiednika Energinet.
W tym tekście 300Gospodarka przytacza tekst FT, gdzie mówi się, że przedsięwzięcie „wstrząsnęło rynkiem energetycznym w jednej z najbardziej wrażliwych geopolitycznie części Europy, pomagając Warszawie zmniejszyć wieloletnią zależność od rosyjskiego gazu i dając jej szansę na stanie się środkowoeuropejskim hubem dla tego paliwa.”
Baltic Pipe – jak idą prace?
Przejście podziemne wybudowano techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę. Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra. Za nią były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel.
Punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza. Tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie.
Czytaj również: Niepokojący raport: plan Polityki Energetycznej Polski 2040 oderwany od realiów
Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.
Równolegle na lądzie w Polsce trwają intensywne prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca na tłoczni w Odolanowie.
Realizacja Projektu Baltic Pipe przez Gaz-System przebiega w zaplanowanych terminach. Rurociąg, który będzie miał przepustowość 10 mld m sześć. rocznie, ma zostać ukończony w 2022 roku.
Gaz jest skończony – uważa prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego