{"vars":{{"pageTitle":"Mniej hipotek, mniej inwestycji. Banki obawiają się spadku popytu na kredyt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","inflacja","inwestycje","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","recesja","sektor-finansowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":334837}} }
300Gospodarka.pl

Mniej hipotek, mniej inwestycji. Banki obawiają się spadku popytu na kredyt

Banki obawiają się dalszego spadku popytu na kredyty hipoteczne. Ale to nie znaczy, że planują złagodzić politykę kredytową – ani wobec gospodarstw domowych, ani wobec przedsiębiorców.

Sektor bankowy obawia dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w III kwartale 2022 roku – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 roku były istotnie ograniczone przez pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych – podaje NBP w raporcie z przeprowadzonego wśród banków badania. Ankieta została przeprowadzona na początku lipca wśród 23 banków reprezentujących większość rynku kredytów w Polsce.

Mniej inwestycji i hipotek

Jak wynika z aktualnych danych Biura Informacji Kredytowej, w ostatnich miesiącach bardzo zmalała wartość kredytów mieszkaniowych i inwestycyjnych. Konsumenci biorą z kolei coraz więcej kredytów gotówkowych, w dużej mierze na spłatę dotychczasowych zobowiązań, i pożyczki pozabankowe. O kredytowym podsumowaniu pierwszego półrocza 2022 pisaliśmy w tym artykule.

A banki spodziewają się, że popyt na kredyty hipoteczne w okresie lipiec-wrzesień będzie jeszcze niższy, niż przez poprzednie miesiące.

Już w ostatnim okresie banki zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. Znacząco mniej chętnych np. na nową hipotekę zauważa ponad trzy czwarte rynku bankowego (78 proc. odpowiedzi).

Spadek popytu motywowany był głównie pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym – podaje NBP.

W kolejnym kwartale znacząco może też – nadal – spadać liczba nowych kredytów długoterminowych dla przedsiębiorstw. Obecnie ponad jedna czwarta (28 proc.) banków uważa, że wśród firm dalszy spadek popytu na takie kredyty może być znaczny.

Coraz mniejszy popyt, coraz surowsze zasady

Ale pomimo prognoz dalszego spadku popytu, banki zamierzają nadal zaostrzać kryteria kredytowania.  Z raportu banku centralnego wynika, że chodzi przede wszystkim o duże firmy: – W III kwartale 2022 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania przedsiębiorstw, przy czym częściej w przypadku dużych przedsiębiorstw niż sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Drugi kwartał 2022 roku był kolejnym okresem zacieśniania przez banki kryteriów udzielania także kredytów mieszkaniowych. Aż 60 proc. banków określiło dokonane zaostrzenie jako znaczne.

Także w segmencie kredytów mieszkaniowych banki spodziewają się w III kw. 2022 r. nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej – przy wyraźnym spadku popytu.

Pojedyncze banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Natomiast większość z nich spodziewa się dalszego pogłębienia spadku popytu na te kredyty. W ocenie 42 proc. banków spadek ten będzie znaczny – podają autorzy raportu.

W III kwartale banki planują zaostrzyć też kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Spodziewają się również spadku popytu na te kredyty.

Polecamy też: