{"vars":{{"pageTitle":"Prezes Pekao: nie damy pieniędzy na wydobycie węgla","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","bank-pekao","bankowosc","energetyka","finanse","handel","klimat","wegiel"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":382628}} }
300Gospodarka.pl

Prezes Pekao: nie damy pieniędzy na wydobycie węgla

Bank Pekao przez dwa lata będzie mógł finansować zakupy i handel węglem, ale nie będzie finansował nowego wydobycia i produkcji, poinformował prezes Pekao Leszek Skiba.

– Uznaliśmy, że na dwa lata dokonamy wyłomu w naszej strategii [zakazującej finansowania wszelkich celów związanych z węglem] i dopuścimy finansowanie handlu węglem – powiedział Skiba podczas konferencji Idea Biznes Klimat.

Jego zdaniem, obecna sytuacja związana z wojna na Ukrainie stwarzała zagrożenie, że mogłyby być wstrzymane dostawy prądu, ponieważ sektor energetyczny mógłby mieć kłopoty z dostawami węgla.

Dlatego – jak tłumaczył – ktoś, kto chce sprowadzić węgiel z Australii lub Ameryki Południowej, może liczyć na finansowanie banku, który udzieli mu gwarancji.

– Idziemy ramię w ramię z naszymi klientami. Wspieramy ich transformację energetyczną. Ta decyzja nie oznacza odejścia od transformacji tylko zabezpiecza dostawy energii i ciepła w najbliższym sezonie grzewczym – podkreślił prezes.

Zaznaczył, że nie oznacza to powrotu do finansowania nowego wydobycia węgla czy też węglowych mocy wytwórczych.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Polskie „czarne złoto”. Ile jest jeszcze węgla w polskich złożach?