{"vars":{{"pageTitle":"Banki poradzą sobie z orzeczeniem TSUE? Duża agencja ratingowa kreśli swój scenariusz","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","banki-centralne","chf","frank-szwajcarski","kredyty-frankowe","najnowsze","tsue"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"26 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":590254}} }
300Gospodarka.pl

Banki poradzą sobie z orzeczeniem TSUE? Duża agencja ratingowa kreśli swój scenariusz

Czerwcowe orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oznaczają, że banki będą musiały stworzyć dodatkowe rezerwy, aby poradzić sobie z potencjalnymi stratami, ocenia Fitch Ratings. Według agencji, proces ten prawdopodobnie zostanie rozłożony w czasie, zmniejszając ryzyko naruszenia wymogów kapitałowych przez niektóre instytucje.

Polskie banki zachowują wysoką płynność i komfortową pozycję kapitałową [współczynnik kapitału Tier 1 wyniósł 18,4 proc. na koniec I kwartału 2023 roku – red.]). Jakość aktywów była zasadniczo stabilna, a wskaźnik kredytów zagrożonych wyniósł 5,4 proc. na koniec I kwartału 2023 roku, przy jedynie niewielkim ryzyku pogorszenia, ponieważ warunki makroekonomiczne będą się stopniowo poprawiać – czytamy w komunikacie.

Akcja kredytowa gwałtownie spowolniła w II połowie 2022 roku i nadal kurczyła się w ujęciu rocznym w 2023 roku, ale wydaje się, że cykl osiągnął swoje minimum, a nawet popyt na kredyty hipoteczne wydaje się poprawiać – dodano.


Czytaj także: Prezes ZBP o wyroku TSUE: Katastrofy nie będzie. Ale banki dostaną mocny cios [WYWIAD]


Niemniej jednak, sektor nadal boryka się z wyzwaniami regulacyjnymi i kwestiami związanymi z kredytami walutowymi, podkreśliła agencja.

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał szereg orzeczeń, które faworyzowały roszczenia klientów. Chociaż orzeczenia te były oczekiwane, oznacza to, że banki będą musiały stworzyć dodatkowe rezerwy, aby poradzić sobie z potencjalnymi stratami. Prawdopodobnie proces ten zostanie rozłożony w czasie, zmniejszając ryzyko naruszenia wymogów kapitałowych przez niektóre instytucje – czytamy dalej.

15 czerwca przed TSUE zapadł wyrok w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF, który uznaje, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala bankom na uzyskanie tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, ale już nie stoi na przeszkodzie, aby konsumenci uzyskali od banków wynagrodzenie za to, że bank korzystał z wpłaconych przez nich pieniędzy.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


TSUE uznał, że odmowa zawieszenia przez sąd spłaty rat kredytu hipotecznego indeksowanego do CHF może naruszać prawo Unii. Sprawa – zainicjowana pytaniem prejudycjalnym Sądu Okręgowego w Warszawie – dotyczyła wykładni dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich w kontekście stosowania środków tymczasowych polegających na zawieszeniu spłaty kredytu hipotecznego indeksowanego do CHF.

Polecamy również: