{"vars":{{"pageTitle":"Banki spodziewają się ożywienia. Nie obejmie ono jednak kredytów mieszkaniowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","fuzje-i-przejecia","inwestycje","konkurencja","konsumenci","kredyty","kredyty-mieszkaniowe","msp","najnowsze","nbp"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"3 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735412}} }
300Gospodarka.pl

Banki spodziewają się ożywienia. Nie obejmie ono jednak kredytów mieszkaniowych

Banki oczekują w I kwartale br. wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, dla których oczekują spadku popytu, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

W IV kwartale 2024 r. banki złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla sektora MSP – co uzasadniały głównie wzrostem presji konkurencyjnej – oraz nie zmieniły ich istotnie w przypadku kredytów mieszkaniowych i dla dużych przedsiębiorstw. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wzrost popytu ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych I kwartał 2025 r.”.

Banki zamierzają w I kwartale 2025 r. złagodzić kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i krótkoterminowych dla MSP, zaostrzyć dla kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz pozostawić na stabilnym poziomie dla pozostałych rodzajów kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, dla których oczekują spadku popytu – czytamy dalej.

Zmiany kryteriów

W IV kwartale ubiegłego roku bank centralny odnotował brak zauważalnych zmian kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw i złagodzenie w przypadku MŚP. Zmiany uzasadniane były wzrostem presji konkurencyjnej ze strony innych banków, ale również pogorszeniem się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrostem ryzyka branży.

Popyt na kredyt: wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, szczególnie dla dużych przedsiębiorstw, motywowany wzrostem zapotrzebowania na finansowanie kapitału obrotowego, fuzji i przejęć oraz inwestycji. Oczekiwania na I kwartał 2025 r.: zacieśnienie polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw i złagodzenie wobec MŚP oraz wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, największy dla MŚP – napisano w raporcie.

W zakresie kredytów mieszkaniowych w IV kwartale ubiegłego roku również odnotowano brak istotnych zmian kryteriów, przy zachowaniu większości dotychczasowych warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, z wyjątkiem zmniejszenia marży kredytowej motywowanego wzrostem presji konkurencyjnej ze strony innych banków i poprawą sytuacji kapitałowej banków.

Popyt na kredyt: wzrost popytu uzasadniany prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym, ale jednocześnie osłabiany pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i zmianą struktury wydatków konsumpcyjnych. Oczekiwania na I kwartał 2025 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej i spadek popytu na kredyty mieszkaniowe – czytamy dalej.

W zakresie kredytów konsumpcyjnych w IV kwartale ubiegłego roku po raz kolejny odnotowano złagodzenie kryteriów polityki kredytowej i jednoczesne złagodzenie większości warunków udzielania kredytów (m.in. zmniejszenie marży kredytowej) motywowane głównie presją konkurencyjną ze strony innych banków.

Polecamy też: